JAR pomaly klope na naše dvere a prináša so sebou mnoho krásneho a čarovného. 21. MAREC je deň, ktorý symbolizuje príchod jari v našich kalendároch. Krutej zimy je koniec a všetko sa opäť začína zelenať a kvitnúť. Práve dnes sa začína jarná rovnodennosť.

Jar sa tento rok začína skôr. Tu je dôvod | TVnoviny.sk

Často som sa stretla s ľuďmi, ktorí vraveli o jarnej rovnodennosti, no vysvetliť ju nevedeli. Čo tento termín znamená a čo všetko sa ním mení? Považuje sa za akýsi okamih, v ktorom Slnko počas svojho zdanlivého ročného pohybu prechádza priesečníkom rovníka s ekliptikou. Keď si to preložíme do ľudskej reči, vysvetlili by sme to stručne a jednoducho. Prichádza obdobie, kedy je deň rovnako dlhý ako noc. V minulosti sa tento deň spájal aj s rôznymi tradíciami, ktoré sa dnes uplatňujú čoraz zriedkavejšie.

Jarnú rovnodennosť je vidno z vesmíru. Takto vyzerá - Tech SME

Hovorí Vám niečo MORENA? Slamená figúra odetá do ženských šiat, ktorú dedinčania nosili po dedine. Jej osud sa však vždy skončil rovnako. Buď bola upálená alebo hodená do potoka. Dedinčania verili, že týmto zvykom sa zbavia smrti či choroby v ich rodnej dedine. Či už tomu bolo tak alebo nie, tradície sa vždy dedili a obyvatelia dedín na ne nedali dopustiť.

Morena a Kvetná kráľovná - Blog Eugenika
V susedných Smižanoch oživili tradície: Takto pekne tam deti privítali jar,  FOTO | Spišská24.sk
Nová stránka 1

Zdroj: bratislavskykraj.sk| Foto: napalete.sk