Dnešný deň so sebou prináša aj nové opatrenia, ktoré sa týkajú koronavírusu, ktorý sa na svete stal nepísaným pravidlom. Celá krajina sa ocitá v bordovej fáze. Uvoľňujú sa aj opatrenia, čo sa týka prevádzok. Čo nás čaká a čo nás neminie?

Obyvatelia ružových okresov sa musia preukázať pri vstupe do prevádzok testom nie starším ako 21 dní. Negatívnym testom je potrebné preukázať sa pri vstupe do rôznych prevádzok, aby sa predišlo prípadnému infikovaniu. Neustále sa však stretávame s otázkami, ktoré ľuďom nie sú tak celkom jednoznačné. Nad ktorými otázkami by sme sa mali zamyslieť a ujasniť si ich význam?

Čo si budete môcť dovoliť od pondelka po uvoľnení pandemickej situácie?  Stručne a jasne | TOUCHIT

Platí stále zákaz vychádzania?

Áno, zákaz vychádzania je stále aktuálny avšak s výnimkami. Zákaz vychádzania sa nevzťahuje v čase od 21.00 hodiny do 1:00 hodiny ráno. V noci je zákaz vychádzania skutočne prísnejší ako cez deň.

Aký počet ľudí, ktorí nie sú z jednej domácnosti, sa môže stretávať?

Vo všeobecnosti neodporúčame, a to najmä z dôvodu dodržiavania protiepidemiologických opatrení, stretávanie sa ľudí, ktorí nie sú z jednej domácnosti. Avšak nakoľko platí zákaz zhromažďovania, stretávanie je obmedzené v počte max. 6 ľudí.

Poľsko na dva týždne sprísňuje opatrenia | Nový Čas

Môžem cestovať za rodinou do iného okresu?

Áno, je povolené ísť mimo svojho okresu, no je potrebné preukázať sa negatívnym testom alebo potvrdením o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia tak, ako to predpokladá Covid automat v konkrétnom okrese. Avšak aj pri stretávaní sa s inými členmi rodiny odporúčame dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.

Je povolené realizovať rodinné oslavy?

Aj napriek tomu, že súčasná epidemiologická situácia sa nepochybne zlepšuje, neodporúčame organizovať rodinné oslavy. Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva zakazuje všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy nad 6 osôb.

Na rodinnej oslave sa nakazilo koronavírusom 18 ľudí | Nový Čas

Zdroj: forbes.sk| Foto: cas.sk