Odkedy Afganistan zakázal dievčatám vzdelávať sa, učitelia a aktivisti sa rozhodli zobrať ich vzdelávanie do vlastných rúk.
Afganistan pod vládou Talibanu zažíva rôzne zmeny. Vo vidieckej provincii Kandahár, medzi vysokými stenami jedného nenápadného hlineného domu sa však skrýva niečo, čo tejto vláde odporuje. Ide o tajnú školu.
Skupina 60 školáčok v hidžáboch vo veku 5 až 15 rokov sedí na dvore a dôsledne sa učí.
„Dievčatá a ženy v mojej dedine sú negramotné. Preto som sa chcela stať učiteľkou. Ak nebudú učiteľky, dievčatá zostanú nevzdelané,“ hovorí 20-ročná Sabira. Už tri roky prevádzkuje tajnú školu.
Pre komunitu Sabira a ďalšie vzdialené oblasti, ktoré historicky nezažili nič iné ako vojnu alebo kontrolu Talibanu, boli školy vždy zriadené v tajnosti, ak vôbec existovali. Od oficiálneho prevzatia moci Talibanom sa však počet tajných škôl v Afganistane len zvýšil.
Dievčatá nemohli chodiť do školy počas vlády Talibanu v rokoch 1996 až 2001. Po zvrhnutí Talibanu americkými silami v roku 2001 sa reforma vzdelávania stala kritickým cieľom priviesť krajinu k mieru a rozvoju. Systém však naďalej trpel neúspechmi. Školy, o ktorých sa hovorilo, že fungujú z vládnych fondov alebo medzinárodnej pomoci, v skutočnosti nikdy neotvorili.
Vzdelávací systém v Afganistane uvrhli do neistoty i po tom, čo Taliban prevzal kontrolu nad krajinou v auguste 2021. Čoskoro zakázali dievčatám starším ako 11 rokov alebo starším ako šiesty ročník chodiť do školy. Tí, ktorí sa vzopreli rozsudku, mohli čeliť verejnému bičovaniu alebo ešte horšiemu.
Napriek rizikám bude Sabira naďalej viesť svoju tajnú školu, no túži po zmene. „Dúfam, že Taliban umožní všetkým dievčatám chodiť do školy a otvoriť ďalšie školy. Len vďaka vzdelaniu môžeme zmeniť našu spoločnosť a Afganistan.“
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: vice.com | Foto: vice, pixabay