Filipínsky súd poslal Austrálčana Petra Gerarda Scullyho na 129-ročný trest do väzenia za sexuálne zneužívanie maloletých. Medzi jeho obete patrí aj 18-mesačné dieťa. V stredu o tom informovala filipínska prokuratúra, ako aj agentúra AFP.

Pre Scullyho ide o druhé usvedčenie viny. Odpykáva si už totiž doživotný trest za znásilnenie a obchodovanie s ľuďmi, presnejšie s dievčatami.

,,Dúfam, že toto bude odkaz pre všetkých, ktorí zneužívajú deti, pre všetkých obchodníkov s bielym mäsom, že páchať trestnú činnosť sa nevypláca,“ vyhlásila prokurátorka Merlynn Barola-Uy.

Scully a jeho traja spoluobvinení boli obžalovaní zo 60 trestných činov vrátane obchodovania s ľuďmi, detskej pornografie, zneužívania maloletých a znásilnenia. Scullyho priateľku Lovely Margallovú súd odsúdil na 126 rokov väzenia. Ostatní dvaja spolupáchatelia si za mrežami odpykajú viac než deväť rokov.

Austrálčan Scully dostal za zneužívanie detí trest na 129 rokov za mrežami
Zdroj: theaustralian.com.au

Medzi obeťami odsúdených sa dokonca nachádza i 18-mesačné dievčatko. Taktiež sa našlo dieťa, ktorého telo objavili pod dlážkou v dome, ktorý si Scully prenajímal.

Prokuratúra označila rozsudok súdu „za veľké víťazstvo nielen pre prokuratúru a ministerstvo spravodlivosti, ale aj pre tie obete, ktoré toto zneužívanie prežili“.

,,Všetci chcú uzavrieť túto temnú fázu svojho života a ísť ďalej,“ uvádza sa vo vyhlásení obetí a ich rodín zverejnenom na facebookovej stránke krajskej prokuratúry.

Scullyho zatkli ešte v roku 2015 v Malaybalay, a to po úteku z Austrálie v roku 2011. Na Filipíny prišiel z toho dôvodu, aby unikol obvineniam vo svojej domovskej krajine. Neskôr si tu založil kybersex obchod, pričom videá sa mali údajne predávať zákazníkom do Nemecka, USA a Brazílie.

Agentúra AFP pripomína, že Filipíny sa stali celosvetovým centrom zneužívania detí, čomu z veľkej miery napomáha aj chudoba, plynulá znalosť a používanie angličtiny a dobrý prístup na internet.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR & redakcia ČoJee!? | Foto: philstar.com & theaustralian.com.au | Video: YouTube