Najmenej 46 ľudí vrátane 12 detí zahynulo pri havárii a požiari autobusu v západnom Bulharsku.

Autobus bol zaregistrovaný v Severnom Macedónsku a väčšinu cestujúcich tvorili turisti vracajúci sa z výletu do Istanbulu v Turecku.

Približne o 02:00 miestneho času narazil autobus do zvodidiel na diaľnici juhozápadne od hlavného mesta Sofia. Sedem ľudí z autobusu utieklo a s popáleninami ich previezli do nemocnice. Medzi obeťami nehody sú aj dvojičky (4 roky).

Príčina katastrofy nebola bezprostredne jasná. Bulharské úrady opísali, ako autobus zišiel z diaľnice a odtrhol 50-metrovú časť zvodidla. Avšak nie je jasné, či sa to udialo pred alebo po požiari.

Obrázky následkov ukazujú úsek cesty, kde bola odrezaná bariéra. Žiadne ďalšie vozidlá sa nehody nezúčastnili.

Starosta neďalekej obce Pernik uvádza, že diaľnica je na tomto úseku v zlom stave. V oblasti sa často stávajú nehody.

Macedónsky minister zahraničných vecí Bujar Osmani novinárom povedal, že skupina sa vracala do hlavného mesta Skopje z víkendovej dovolenky v Istanbule.

nehoda v bulharsku

Bulharské média uvideli, že autobus išiel ako súčasť kolóny štyroch autobusov. Potom ale približne hodinu pred nehodou zastavil na čerpacej stanici neďaleko Sofie. Ostatné autobusy, ktoré mali niekoľko minút pred sebou, sa bezpečne vrátili do Severného Macedónska. Obete zatiaľ neboli oficiálne pomenované. Úrady uvádzajú, že medzi nimi je 12 detí a mnoho mladých ľudí vo veku 20 až 30 rokov.

Medzi zabitými bol aj mladý pár, ktorý sa mal zosobášiť. Macedónske správy uvádzajú, že 27-ročný Gazmend Ukali a Albina Beluli (23) z mesta Tetovo išli do Istanbulu osláviť Ukaliho narodeniny.

Albánsky minister zahraničia uviedol, že väčšina, ak nie všetci, boli etnickí Albánci zo Severného Macedónska.

Macedónsky premiér Zoran Zaev povedal, že hovoril s jedným z preživších. Ten mu povedal, že pasažieri spali, avšak zobudil ich zvuk výbuchu.

„On a ďalší šiesti preživší rozbili okná autobusu a podarilo sa im ujsť a zachrániť sa,“ povedal pán Zaev novinárom.

Autobus patril cestovnej spoločnosti Besa Trans, ktorá organizuje výlety po Európe.

Niekoľko hodín po havárii sa príbuzní ľudí, ktorí minulý týždeň cestovali do Turecka s Besa Trans, zhromaždili pred kanceláriou firmy v Skopje a úzkostlivo hľadali informácie.

Dzelal Bakiu novinárom v hlavnom meste Macedónska povedal, že má o svojho synovca obavy. Odkedy sa o havárii dozvedel, o synovcovi nepočul. Okrem iného sa pokúsil kontaktovať aj cestovnú kanceláriu, no nepodarilo sa mu získať žiadne informácie.

Dočasný bulharský premiér Stefan Yanev označil incident za „obrovskú tragédiu“.

„Dúfajme, že sa z tohto tragického incidentu poučíme a dokážeme takýmto incidentom v budúcnosti zabrániť,“ povedal novinárom pri návšteve miesta havárie.

Šéf vyšetrovacej služby Borislav Sarafov uvádza: „dve verzie nehody sú v tejto chvíli ľudská chyba vodiča alebo porucha“.

Okolie miesta utorkového incidentu na diaľnici Struma uzavreli a na záberoch z miesta vidíme obhorené vozidlo zničené požiarom.

Na záver Sarrafov novinárom povedal, že sa zdá, že obaja vodiči zahynuli pri nehode, takže nikto nemohol otvoriť dvere.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: euronews, rte, american post, metro, bestinau