Prírodné perly sú jedným z najudržateľnejších a etických luxusných drahokamov. Bahrajn sa snaží oživiť svoj tradičný perlový priemysel. Po stáročia sa Bahrajnci voľne potápali, aby zbierali perlové ustrice z morského dna. Ešte pred objavením ropy Bahrajn obchodoval s prírodnými perlami, čo mu prinieslo aj slušnú budúcnosť.

Práca v obchode s prírodnými perlami je jedným z najťažších odborov kvôli vzácnosti tohto produktu. V roku 2012 UNESCO vyhlásilo bahrajnské perlové záhony za svetové dedičstvo. Samotný Bahrajn je dôležitým miestom pre tento netradičný biznis. Niektorí morskí biológovia veria, že spojenie slanej vody s čerstvými prírodnými prameňmi v strede Perzského zálivu vytvára jedinečné prostredie pre rast perál s vysokým leskom. Vlastniť dokonale tvarovanú perlu bolo začiatkom 20. storočia znakom extravagantného bohatstva. Hoci perlový náhrdelník sa už nemôže vymieňať za newyorský mestský dom, dnes môžu šperky z prírodných perál dosiahnuť v aukcii viac ako 300 000 dolárov.

Natural pearls occur in only 1 in 10,000 oysters and pearl divers must gather them by hand.

Prírodné perly vznikajú veľmi zaujímavým spôsobom. Stačí, ak sa akýkoľvek cudzí predmet – napríklad zrnko piesku alebo parazit – dostane do perlovej ustrice. Každá prírodná perla je vzácna a nenahraditeľná. Na rozdiel od pestovaných perál z fariem, ktoré často zahŕňajú zámerné vloženie cudzieho predmetu (zvyčajne guľôčky) do ustrice a môžu poškodiť životné prostredie, prírodné perly v Bahrajne sa vyvíjajú bez akéhokoľvek ľudského zásahu. Zber sa robí čo najmenej rušivým spôsobom, pričom potápači starostlivo zbierajú ustrice ručne.

The island kingdom of Bahrain is historically known for pearling thanks to the uniquely abundant oyster pearl beds that hug the nation's coast.

Umelo pestované perly možno len veľmi ťažko odlíšiť od pravých. Rozdiel spozoruje len skutočný odborník. Väčšina perál nájdených v Bahrajne sú „perly zo semien“, ktoré sa využívajú pri dekorácií rôznych šperkov. Majú obzvlášť pekný vzhľad, ktorému sa nič nevyrovná. Bahrajnské perly sú na trhu opäť žiadané, pretože vznikajú nové klenotnícke domy, v ktorých plánujú klenotníci predávať len skutočné perly a nie napodobeniny.

Bahrain has a long and lucrative history of pearling. Pictured: pearl merchants show off their wares in March 1953.

Zdroj: edition.cnn.com|Foto: CNN.COM/ DANAT/KEYSTONE HULTON ARCHIVE/ GETTY IMAGES

Reklama