Najznámejšia hudobná skupina na svete BTS ohlásila nastúpenie na povinnú vojenskú službu. O ich narukovaní sa hovorí od roku 2018, doteraz však nebolo isté, či im krajina neudelí výnimku.

Prvým členom BTS, ktorý narukuje, sa stane Jin.

Oznámenie o rozhodnutí kapely – ktoré prišlo necelé dva dni po tom, čo odohrala svoj prvý koncert po mesiacoch – účinne potvrdzuje pauzu, ktorú prvýkrát zmienili toto leto. Týchto sedem členov sa po dokončení svojej služby znovu stretne „ako skupina okolo roku 2025“, uviedol label Big Hit Music vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri.

Jinovi, ktorý sa narodil v roku 1992, povolilo ministerstvo kultúry, športu a cestovného ruchu odložiť nástup do služby. Stalo sa tak v súlade so zákonom o vojenskej službe novelizovaným v roku 2020.

Súčasný zákon o vojenskej službe stanovuje, že osobám so špeciálnymi zručnosťami v oblasti umenia a športu predpísané prezidentským dekrétom a odporúčané ministrom kultúry, športu a cestovného ruchu môže byť udelené predĺženie alebo výnimka zo služby. Mnohí fanúšikovia tiež žiadali, aby členom skupiny túto výnimku oficiálne udelili. Ich narukovanie totiž znamená, že Južná Kórea príde o nemalé financie, ktoré im skupina prináša.

V roku 2018 Hyundai Research Institute uviedol, že Bangtan každoročne prispieva do juhokórejskej ekonomiky viac ako 3,6 miliardami eur.

Výskumníci Hyundai tiež uviedli, že chlapčenská skupina priviedla jedného z 13 turistov, ktorí navštívili Južnú Kóreu v roku 2017, a za jediný rok vygenerovala odhadom 1,1 miliardy eur z vývozu spotrebného tovaru, ako je merch a kozmetika.

V rokoch 2014 až 2023 analytici predpokladajú, že skupina prispela do juhokórejskej ekonomiky 29,1 miliardy eur.

Po nedávnom oznámení sa cena akcií spoločnosti HYBE v pondelok prepadla o 2,5 percenta. Spoločnosť stratila približne polovicu svojej trhovej hodnoty od júna, kedy členovia skupiny spomenuli pauzu.

Milióny fanúšikov, zvaných Army, sa obrátili na sociálne siete, aby vyjadrili svoju podporu, smútok a dokonca i vtipné komentáre.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: soompi.com, fortune.com, Twitter | Foto: instagram.com/jin, instagram.com/bangtanboys.official