Osud nás niekedy dokáže poriadne potrápiť. Svoje o tom vie aj český rapper NOVACANE, ktorý si momentálne odpykáva svoj trest vo väzení.

Čo k tomu dodať!? Jeho odpovede na naše otázky ťa presvedčia o tom, že život nie je len o pekných chvíľach. Je to aj o tých ťažkých. Ale pokiaľ z nich dokážeme vyťažiť maximum, poučiť sa a neprepadnúť sebaľútosti a depresii, môžeme povedať že sme zvíťazili nad sebou samím. Aký je život rappera vo väzení, čo od neho po návrate môžeme čakať, ako sa zmenili jeho hodnoty a priority ti prezradí už sám NOVACANE. 

Tvoja aktuálna situácia je veľmi náročná. Povedz, kde si a ako sa momentálne venuješ hudbe? 

Moja situácia nie je vôbec náročná. Som vo fitness kempe v Kalifornii, celý deň nám tu svieti slnko a je to úplne top. Ale nie, robím si prdel. Neviem či by som to nazval náročnou situáciou, asi ako pre koho, kto to ako vezme a ako sa s tým popasuje. Pre mňa to je taká životná skúška. Neviem, proste som to vzal pozitívne, zamyslel som sa nad vecami, ktoré som v živote robil zle, alebo som ich skôr nerobil úplne top. Mám čas sám pre seba, mám čas uvedomiť si nejaké veci a hodnoty, vlastne dať sa dohromady. Už som tu síce dlhšiu dobu ako som chcel, už druhý rok, a za tú dobu som toho zvládol veľa. Čo by som za tú dobu vonku určite nezvládol. Takže som to celé vzal pozitívne. A aby som odpovedal úplne, tak som vo väzení. A ako hovorím, beriem to v pohode, nejako túto situáciu nehrotím, nepoložilo ma to. Ako hovorí Ektor, vzalo mi to hodne, otočilo život ale dalo mi to dva krát toľko. 

Vedia o tom tvoji fanúšikovia? Ak áno, čo na to hovoria? Alebo skôr, myslíš si že sa zmenil ich pohľad na teba, ako na interpreta? 

Myslím si, že to vie asi každý, teda to že sedím. To je jedna vec, tá druhá je, že neviem čo si myslia a neviem ani to, v akom pohľade by to malo zmeniť ich názor na mňa. Ľudia v dnešnej dobe, ktorí počúvajú rap, neviem ako to je dneska, k rapu to patrilo vždycky. Takže neviem, či to zmení pozitívny alebo negatívny pohľad na mňa. A ani neviem čo ľudia hovoria. Viem, že mi chodia správy na instagram, ale asi dúfam že nič negatívneho. Uvidíme, až budem vonku, až vydám nejaký track, spravíme rozhovory, potom uvidíme. Ale myslím si, že to nezmenilo pohľad na mňa nejako negatívne. 

Čo pre teba hudba znamená? 

Úplne všetko, to nemusíme nijako rozvádzať.

V týchto podmienkach musí byť veľmi náročné tvoriť. Ako to zvládaš? 

V pohode. Jediný problém je ten, že tu nie je súkromie. Takže, keď chce človek písať, chce sa nad tým zamyslieť, a niečo prerobiť, tak to je jediný problém. Inak ja nemám problém písať, písal som aj keď som hral basket. Jednoducho som na palubovke, keď som bol na striedačke, zobral telefón a písal som track, ktorý som vydal. Takže mi to vôbec nerobí problém. Ale ako hovorím, záleží na tom čo písať. A podmienky, no čo k tomu. Je nás 13 na cele, takže žiadna prdel to nie je. V pohode, v kľude, nijak to nehrotím. Mám napísaných pár vecí, mám tu ľudí, ktorých sa spýtam na názor, aké to je, zarapujem im to a rád poslúcham názory. Dám to 5 ľudom a potom viem, čo sa im tam páčilo, nepáčilo. Predsa sú to ľudia, ktorí sú úprimní a povedia mi ten názor tak, ako by som ho chcel počuť. 

Čo od teba môžeme najbližšie obdobie čakať v hudbe? 

Premýšľal som nad vecami. Tento rozhovor nahrávam druhý krát, ale zmazal sa a za tú dobu som zmenil názor. Dneska som to akurát preberal s kamošom. Už asi nebudem vydávať staré veci, ktoré som vydával. Mám nahraté nejaké veci, mám nahratý ako keby nový album, ktorý by som mohol vydať. Ale vôbec sa k tomu nebudem vracať. Mám v pláne úplne nový projekt, ktorý tu ešte nikto neurobil. Snáď sa podarí, ja tomu verím. Makám na ňom celkom dlho, bude to prepracované, žiadny prvoplánový shit. Myslím si, že sa to bude ľudom páčiť. 

Kedy si myslíš, že budeš môcť odohrať živý koncert, teda že už budeš “vonku”? 

Určite prvý koncert nebude hneď ako sa dostanem vonku. Všetko pôjde ako má, a ak to tak bude, tak som za pár dní vonku. Určite si spravím veci, ktoré potrebujem. Dám sa dohromady a spravím veci, ktoré som tu nestihol. Keď som sa spýtal kamoša, čo bude robiť až bude vonku, odpovedal veľmi jednoducho. Proste žiť. Takže toto ja spravím, a až potom sa pustím do týchto vecí. Tu, kde som teraz, robím veci tak, že som si založil život na povinnostiach. Nastavil som si hodnoty, ale vonku to chcem vypustiť a spraviť si čas chvíľu len sám pre seba, úplne si vyčistiť hlavu a nebyť každý deň so 100 ľuďmi a viac. Keď vyleziem von, určite nedám hneď koncert, pôjdem do štúdia pokecať s chalanmi, možno niečo nahrám. Ale ako hovorím, chcem mať aspoň mesiac dva čas pre seba a venovať sa mojím potrebám. 

Koľko skladieb si dokázal pripraviť za ten čas? 

Asi rok a pol som nič nerobil, no potom sem prišiel Patrik Flek z Pardubíc, ktorý sedel s Michajlovom a pustil mi jeho album s tým, že Flek tiež písal rôzne veci. Do tej doby som nebol nejako nakopnutý. Nie že by som sa na to vysral, ale dal som to stranou, vedel som že mám dosť času a môžem sa sústrediť na iné veci. Keď sa človek pozrie na moje klipy, mal som 95 kilo. Sústredil som sa na to, aby som sa dal dohromady fyzicky aj psychicky, čo sa mi podarilo. Okrem toho som teda moc veľa nerobil. Za celú tú dobu som zapísal asi 2 tracky, ale potom ako prišiel Patrik, tak za pol roka dohromady asi 20, či už v češtine alebo v angličtine. 

Môžeme čakať album, ktorý sa bude niesť príchuť väzenia? 

Neviem či to bude úplne album, ktorý bude o tom. Ale určite mám v pláne skladby, ktoré sa tejto téme budú venovať, a potom sa uvidí, čo bude ďalej. Ako som vravel, chcem sa venovať aj iným veciam mimo hudby. Určite tam bude niečo z tadeto, nejaké výpovede. Chcel by som ľuďom opísať, ako som sa sem dostal, pretože to asi nie je úplne v pohode. Ako som už povedal, vzal som to pozitívne. Nehrotím to ani neriešim, skúšal som to hrotiť na začiatku ale nič to neprinieslo. Keď budem vonku, tak to nejako sfilmujem do možno 5 minútového klipu, popíšem celú situáciu, čo sa stalo a ako sa to stalo, ako som sa sem dostal a koľko som dostal, za čo som to dostal. Takže bude téma, v ktorej to popíšem, ale nebudem na tom zrejme stavať album, nemyslím si že je to to, čo by som chcel. Skôr sa budem môcť vyjadriť k ťažším  veciam, ktoré chcem. Keď som bol vonku, málo ľudí vedelo, že som mal nástup, tri roky som vedel že pôjdem sedieť. Takže som si musel dávať pozor na rôzne veci. Teraz to mám už skoro za sebou, takže sa vyjadrím tak ako ja chcem bez nejakého riešenia, či sa niečo bude hrotiť alebo si na mňa niekto príde. Konečne sa budem môcť vyjadriť a robiť veci tak, ako chcem ja. 

Aký je to pocit, keď vieš, že onedlho opustíš brány väzenia. Bude ti niečo chýbať z posledných dvoch rokov?

(smiech) Neviem. Za prvé, nikdy tu nie je nič na 100%. To som sa naučil. A som nervózny. Začínam mať hlavu vonku a rozmýšľam nad vecami vonku. Je to iné, ako keď som tu začínal. Pocit je to dobrý a verím, že to dopadne tak ako má. 

Prezradíš aj najlepší a naopak najhorší zážitok, ktorý sa spája s týmto obdobím?

Tý jó vole. Poviem to inak. Nebudem o tom hovoriť, pokiaľ som tu. Možno ich pustím, až keď budem vonku. Sú veci, ktoré sú tu a tu majú aj ostať, sú veci o ktorých sa baviť môžeme, alebo chceme, ale nebude dobré o tom hovoriť teraz. 

Máš niečo obľúbené, čo si necháš navariť hneď ako prídeš domov?

Po tom, čo tu jem totálne sračky, som aj zabudol na normálne jedlo ako chutí. Našťastie sme si teraz robili úplne fresh jarné závitky, takže teraz nemám chuť ani hlad. Snažím sa jesť zdravo. Hrozme som stravu obmedzil, ale urobím si čas na nejaký fresh šalát s grilovaným steakom. Teším sa ale na krídelká, úplný masaker. Grilované, pečené a k tomu niečo fresh, mozzarella a podobne. Ale úplne že top jedlo kvôli zmene jedálnička nemám. Keby som nezmenil jedálniček, tak by som určite žral pizzu.  

Čo odkážeš všetkým, ktorý sa na tvoju hudbu tešia, ale aj tým, ktorý ťa ešte nepoznajú? 

Tí čo sa tešia, nech sa tešia. Tí, čo ma nepoznajú, nech sa tešia tiež. Asi tak. Nechcem to viac rozvádzať. Dúfam že ich to bude baviť. Bude to dobré. Chcem pozdraviť Ektora, Handyho, Ironkapa, Trouble Gang a všetkých chalanov, ďalej nebudem menovať, dúfam že sa nenahnéváte, že to nie je menovite. Určite by som chcel ale pozdraviť Patrika Fleka, ktorý to nemá jednoduché. Chalanov od nás, oni vedia ktorí sú to. Držím palce všetkým, ktorí sú tu a prežívajú tu. Nech sa dajú všetci dohromady. Mám sa fajn, situácia je teraz taká, že som si v sobotu zlomil nohu, takže úplne perfektná vec v base. A zdravím celý magazín ČoJee!?  

Zdroj: ČoJee!?