Exotické ovocie a ich účinky: Ktoré z nich pôsobí najlepšie na náš organizmus!?

Počas chladných dní je potrebné zvýšiť príjem vitamínov a posilňovať imunitný systém. Preto je dobré siahnuť po nejakom ovocí, ale ktoré je to pravé pre naše telo? Určite neurobíte chybu, ak si vyberiete nejaké exotické ovocie! Poďme si bližšie predstaviť ich účinky.

Mango

Kráľ tropického ovocia je obľúbený v mnohých kútoch sveta. Prináša veľký príval vitamínov. Obsahuje vitamín A a má vysoké hodnoty beta-karoténu, vitamínu C, vitamínov skupiny B, draslíka, železa, fosforu, vápnika, horčíka, antioxidantov a iných. Mix týchto účinných látok pôsobí priaznivo na imunitný systém, trávenie, zdravú sliznicu a kožu, zrak, kosti, správnu tepovú frekvenciu a krvný tlak, produkciu hormónov, tvorbu červených krviniek. Je toho vskutku dosť!

Kiwi

Toto ovocie dostalo názov podľa národného vtáka Nového Zélandu. Malý zelený zázrak obsahuje až trojnásobne viac vitamínu C ako pomaranč a päťnásobne viac vitamínu E ako avokádo. Ďalej obsahuje vitamíny K, A a B6. Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, astmu, dýchacie ťažkosti, zrážanie krvi, mineralizáciu kostí, rast a vývoj buniek, funkcie pečene a čriev, priebeh menopauzy, kožu, zdravý vývoj u dojčiat, vývoj mozgu či tvorbu zdravých červených krviniek.

Pitahaya

Pitahaya, čiže dračie ovocie, je veľmi chutné a dokonca lieči! Obsah tohto atypického ovocia je veľmi výživný práve vďaka vysokej koncentrácii vitamínov B a C. Prospešne vplýva na imunitu, trávenie, rýchlejšie hojenie rán a modrín, ale aj na problémy s dýchaním, vysoký krvný tlak a tiež posilňuje zuby, kĺby, zrak a kosti. A to nie je všetko! Podporuje sústredenie, pomáha rýchlejšie zaspať a dokonca má antidepresívne účinky.

Hurmikaki

Inak nazývaný ako “pokrm bohov”. Je výnimočný svojou chuťou. Toto ovocie je bohaté na vitamíny A, B a C, ďalej na fosfor, vlákninu, antioxidanty a kovy ako mangán a meď. Má taktiež silné antibiotické a protizápalové účinky. Stabilizuje pokožku a sliznicu. Je prospešný aj pre športovcov, pretože zmierňuje svalovú únavu a zrýchľuje metabolizmus.

Figy

Figy majú aj druhé pomenovanie, a to biblické ovocie. Ich konzistencia pozostáva z vitamínov B a antioxidantov. Nezabudnite, že čím zrelšie figy sú, tým viac antioxidantov majú. A aké majú účinky? Isto poteším niektoré dámy, ak napíšem, že figy zrýchľujú metabolizmus a znižujú telesnú hmotnosť. Vďaka ich vodnatej dužine významne prispievajú aj k funkcii obličiek, pečene a krvného tlaku.

Pomelo

Okrem bohatého obsahu vitamínov (A, B, C) a kovov (horčík, železo, draslík, zinok) je súčasťou jeho zloženia vláknina prospešná pre imunitu, cholesterol a trávenie. Výťažok z jeho listov má sedatívne účinky a využíva sa pri liečbe epilepsie a silného kašľa. Tiež zmierňuje opuchy a lieči rôzne vredy.

Zdroj: zdravie.sk, fitshaker.sk & radiovlna.sk | Foto: pixabay.com

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION