Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v mestách po celom Francúzsku proti prísnejším obmedzeniam pre osoby nezaočkované proti ochoreniu COVID-19. Parlament zároveň pokračuje v diskusii o prísnejšom navrhovanom zákone, informovala tlačová agentúra AFP.

Účasť na protestoch bola podľa oficiálnych odhadov výrazne nižšia než na demonštráciách predchádzajúci víkend. Ministerstvo vnútra odhadlo počet protestujúcich v celej krajine na polovicu počtu z minulého víkendu. Podľa údajov zhromaždených v sobotu políciou a zverejnených ministerstvom vnútra bola účasť v celom Francúzsku 54-tisíc ľudí, oproti 105 200 spred týždňa.

V hlavnom meste Paríž sa konalo najväčšie zhromaždenie, ktoré sa vydalo na pochod z miesta blízko Eiffelovej veže. Zvolal ho krajne pravicový prezidentský kandidát Florian Philippot, zameraný proti Európskej únii. Ďalšie demonštrácie boli vo veľkých mestách ako Bordeaux, Toulouse a Lille.

Ľudia v davoch skandovali heslá „Nie vakcíne“ alebo „Slobodu Djokovičovi“. Vyjadrili sa tým k prípadu svetovej tenisovej jednotky, Novaka Djokoviča, ktorý bojuje s austrálskou vládou o to, aby mohol súťažiť aj ako nezaočkovaný na budúcotýždňovom grandslamovom turnaji Australian Open.

,,Novak je teraz taký náš vlajkonosič,“ povedal pre AFP v Bordeaux demonštrant Pascal.

Pochodoval spolu s rodičmi a deťmi k tenisovému klubu v tomto západofrancúzskom meste, kde podľa jeho slov hrozí trénerovi strata zamestnania za to, že odmieta očkovanie.

Protest inšpiroval aj prípad Djokoviča

Tínedžeri vraj nepatria do ohrozenej skupiny ľudí

V Paríži niesli demonštranti francúzske a regionálne vlajky. Na pútačoch boli nápisy ako „Oni nechcú mať pod kontrolou koronavírus, ale vás“.

,,To je nacizmus, to je aparteid. Nie som zaočkovaná, som všeobecne proti vakcínam,“ povedala vyše 60-ročná demonštrantka Claire.

Dve ďalšie účastníčky Laurence a Claire pre AFP uviedli, že sú zaočkované, ale „sú proti covid pasom pre tínedžerov“. Podľa nich nemá zmysel, aby sa tínedžeri očkovali, lebo „nie sú ohrození“.

Ľudia odmietajú očkovací pas

Zdravotný pas deaktivovali, nahradí ho očkovací pas

Demonštranti dúfali, že vyvinú tlak na vládu po tom, čo prezident Macron tento mesiac vyhlásil, že chce tak „naštvať“ nezaočkovaných ľudí novými obmedzeniami, až si nakoniec dajú vakcínu vpichnúť.

Najnovšia fáza tejto politiky vstúpila do platnosti práve v sobotu. Vládou vydaný „zdravotný pas“ deaktivovali desaťtisícom ľudí, ktorí si nedali aplikovať posilňujúcu dávku vakcíny do siedmich mesiacov od svojej prvej dávky. Takýto pas je pritom potrebný pri vstupe do rôznych prevádzok. Ide o bary, reštaurácie, kiná a ďalšie verejné budovy, ako aj o cestovanie vysokorýchlostnými vlakmi vo Francúzsku.

Pas, ktorý zaručuje vstup do verejných priestorov ako bary a reštaurácie, plánujú premenovať na „očkovací pas“, a to na základe zákona, o ktorom parlament v súčasnosti debatuje.

Zatiaľ môžu ľudia udržiavať svoj pas v platnosti negatívnymi testami proti koronavírusu.

Očkovací pas nechcú, vakcínu si pichnúť nedajú

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: abcnews.com, euronews.com & france24.com