Britský jazdec Lewis Hamilton je podľa vlastných slov pripravený na boj o rekordný ôsmy majstrovský titul v nadchádzajúcej sezóne F1. Sedemnásobný šampión pri predstavovaní nového monopostu Mercedes W13 uviedol, že sa už dostal cez kontroverznú vlaňajšiu VC Abú Zabí, v ktorej prehral majstrovský boj s Holanďanom Maxom Verstappenom.

„Nikdy som nepovedal, že skončím. Bolo to pre mňa náročné obdobie, to je jasné. Musel som skloniť hlavu, sústredil som sa na svoju rodinu a blízkych,“ povedal pre agentúru DPA 37-ročný Brit, ktorého možný odchod z F1 bol jednou z hlavných tém zimnej prestávky.      

Prehru v dramatickom závere minulej sezóny niesol ťažko aj šéf tímu Toto Wolff: „Všetci sme boli prvotne šokovaní. Nikdy sme nič také nevideli.“ Napriek Hamiltonovmu niekoľkotýždňovému odmlčaniu však nikdy nepochyboval, či sa Brit vráti: „Musel sa vzdialiť, prísť na iné myšlienky a venovať sa niečomu úplne odlišnému.“

Mercedes sa v sezóne 2022, ktorá znamená zmenu technických i finančných pravidiel, bude snažiť o prekonanie svojho vlastného rekordu – zisk deviateho konštruktérskeho titulu po sebe. V plnení tejto výzvy tímu pomôže aj George Russell. Bývalý jazdec Williamsu a člen akadémie „strieborných šípov“ nahradil Fína Valtteriho Bottasa, ktorý podpísal lukratívny päťročný kontrakt s Alfou Romeo.

F1 - Nový monopost Mercedes
Nový monopost Mercedesu s názvom W13 / Foto: Formula1.com

Nový tím od roku 2024?

Michael Andretti, bývalý pretekár a vlastník tímu Andretti Autosport pôsobiaceho v americkej IndyCar, požiadal o založenie vlastnej stajne v seriáli F1. Jeho otec a majster sveta F1 z roku 1978 Mario Andretti to v piatok potvrdil na sociálnej sieti Twitter s tým, že jeho syn chce do kráľovnej motošportu vstúpiť v roku 2024. Tím má niesť názov Andretti Global, sídlil by v Anglicku a monoposty by sa vyrábali v americkom Indianapolise.  

„Michael na tom pracuje celkom dlho. Po tom, ako zistil, že v F1 nie je žiaden tím na predaj, zvolil iný prístup,“ povedal pre agentúru AFP Mario Andretti, jediný jazdec s titulom v efjednotke, víťazstvom v Indy 500 aj pretekoch Daytona 500. Pre americké médiá doplnil, že nádejný tím už má dohodnutého aj dodávateľa motorov, neuviedol však jeho názov.

Na jeseň sa hovorilo o záujme rodiny o odkúpenie väčšinového podielu Sauber Group. Tá vlastní tím Alfa Romeo, ktorý pôsobí v F1. S európskou stranou sa však nezhodli v otázke kompetencií v stajni.

Michael Andretti je šampión americkej série CART, ktorá je predchodkyňou súčasnej IndyCar z roku 1991. Okrem toho pôsobil v sezóne 1993 v McLarene. V tradičnom tíme F1 jazdil po boku legendárneho Ayrtona Sennu a v predčasne ukončenej sezóne získal jedno pódiové umiestenie.

Ferrari odhalilo červené šípy F1-75 pre rok 2022

Každoročne sa odhaľovaniu nových designov a monopostov venuje obrovská pozornosť. Naviac sa nie len fanúšikovia, ale aj odborná verejnosť teší na dizajnérske závody Mercedesu a Ferrari! Rok 2022 určite nie je sklamaním! Červený šíp budú v ročníku 2022 riadiť Carlos Sainz a Charles Leclerc. V poslednom ročníku lepšie v celkovom hodnotení obstál španiel Sainz so ziskom 164,5 bodu. Tímový kolega zaostal však v tesnom závese a obsadil celkovú siedmu priečku so 159 bodmi. Tím Ferrari však nevyhral žiadnu veľkú cenu.

F1
Nový monopost F1-75 / Foto: formula1.com

Čítajte tiež!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!?, Formula1.com / Foto: Formula1.com

Reklama