Ak máte cestovateľského ducha a tučnú peňaženku, skúste more a hory vymeniť za niečo viac adrenalínové. Takýto zážitok vám isto ponúkne ostrov Island. Miestni obyvatelia vás dokonca s láskou privítajú. Opakom je Sentinel, smrtonosný ostrov, ktorý by ste nemali navštíviť ani na vlastné riziko!

Island

Krajina, kde ľad a oheň dokážu existovať spolu na jednom území. Málo osídlený ostrov ležiaci v severnej časti Atlantického oceánu sa pýši čarovnými prírodnými javmi, polárnymi žiarami, sopkami, gejzírmi, vodopádmi, čiernymi plážami a v neposlednom rade nádhernými výhľadmi. Magická zem je krásna, no zároveň nebezpečná, a to hlavne pre zvedavých turistov, niet preto divu, že patrí medzi najdivokejšie ostrovy sveta.

Islanďania sú vskutku mierumilovný národ. Tento titul si zaslúžene získali už ôsmykrát! Zaujímavosťou je, že na ich území ešte nikdy nevypukla vojna. Tvrdia, že majú dosť miesta pre každého. Dokonca ani armáda či polícia pri bežnom výkone svojho povolania nenosí služobnú zbraň. Čo sa týka korupcie v krajine, ušetrite si tú námahu a zbytočne ju nevyhľadávajte, miestni obyvatelia sa totiž podplácaniu vyhýbajú.

Island je tiež domovom mnohých zvierat, z toho vyplýva, že tu platí prísny zákaz poľovania. Pokiaľ sa rozhodnete túto krajinu navštíviť, je viac než pravdepodobné, že na lúkach uvidíte pasúce sa ovce, kravy či kone. Farmy produkujú zemiaky, mrkvu, kvalitné mäso a mliečne výrobky.

V typickom islandskom meste nájdete kostol, nemocnicu, školské zariadenia, kaviarne, bary, reštaurácie a, samozrejme, rôzne ubytovania pre turistov. Ľudia si tu žijú vo farebných domoch s malými záhradami. Islanďania sú vždy pozitívne naladení, nepoznajú stres a nestrachujú sa o svoju budúcnosť. To by sme chceli aj my, však?

Slonia skala: Miesto, ktoré stojí za navštívenie

Jedinečný prírodný unikát, ktorý nájdete práve na Islande. Skala pripomína slona pijúceho vodu z Atlantického oceánu, aj z toho dôvodu jej prischol názov Slonia skala. Neobvyklý útvar je výsledkom chladnutia lávy. Monument v tvare divokého zvieraťa už z diaľky ohromuje lode aj lietadlá. Ak sa vám naskytne možnosť navštíviť Island, skúste dať šancu aj tejto skale. Ktovie, možno to bude lepší zážitok ako sledovanie gejzírov.

Sentinel

Ostrov Severný Sentinel leží, naopak, v Indickom oceáne. Pricestovať na tento tropický ostrov je nelegálne. Považuje sa za najnebezpečnejšie a najťažšie prístupné miesto na planéte, a to hlavne kvôli útočným domorodcom, ktorí žijú storočia bez kontaktu so svetom.

Sentinel na prvý pohľad vyzerá ako raj na zemi, ale ani zďaleka ním nie je. Indická vláda v 90. rokoch zakázala priblížiť sa k Severnému Sentinelu čo i len na 5 kilometrov. Na ostrove totiž dlhé roky žije úplne izolovaný kmeň domorodcov, ktorý nemieni prijať modernú kultúru okolitého sveta, ba ani nepozvaných návštevníkov. Na ostrove žijú dva typy členov kmeňa, a to lovci a zberači. Bývajú v jednoduchých príbytkoch poskladaných z vyschnutých konárov.

O Sentinelčanoch sa práve vďaka ich nepriateľskej povahe veľa nevie. Na každého návštevníka či cudzinca, ktorý sa s nimi pokúsi o kontakt, sa divoký kmeň vrhne ostrými kopijami, horiacimi šípmi a kameňmi, a celý útok je sprevádzaný bojovným krikom.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: idem.sk, pelipecky.sk, pluska.sk & pravda.sk | Foto: zaujimavysvet.webnoviny.sk, roadaffair.com, facebook.com & teranews.net