Katarína II. Veľká vyjadrila svoju podporu očkovaniu v liste, ktorý sa má tento týždeň predať v aukcii. Žiada v ňom dostupnosť vakcíny proti kiahňam pre všetkých.

Keď epidémie pravých kiahní spustošili komunity v 18. storočí, jedným z prvých ľudí v Rusku, ktorí prijali predchodcu vakcín, bola Katarína II. Veľká. Cisárovná známa propagáciou najnovších poznatkov v umení a vedy priamo zo svojho trónu.

Katarína podporila skorú formu očkovania v istom liste. Ten sa má v stredu predať na aukcii v Londýne. V ňom dáva pokyn guvernérovi, aby sa uistil, nech je metóda prevencie kiahní ľahko dostupná.

Katarína II. Veľká

Aukčná sieň poskytla prekladu listu. Katarína, podobne ako mnohí dnešní svetoví lídri, hľadala rozšírenú ochranu pred infekčnou chorobou, ktorá devastovala jej impérium.

„Takéto očkovanie by malo byť bežné všade,“ napísala. Teraz je aj pohodlnejšie, že lekári alebo ošetrovatelia sú takmer vo všetkých okresoch a nevyžaduje to veľké výdavky.

Aukčný dom MacDougall’s v Londýne, ktorý sa špecializuje na ruské umenie, draží list spolu s portrétom Kataríny od Dmitrija Levického. Na portréte má cisárovná na sebe malú korunku a plášť s hranostajom. Podľa aukčného domu majú položky spolu odhadovanú hodnotu 1 až 1,6 milióna dolárov.

Zoznam aukčného domu neuvádza aktuálneho vlastníka predmetov, ale hovorí, že sú zo súkromnej zbierky v Rusku. Obraz sa predtým nachádzal v múzeách v Petrohrade a Moskve.
List pochádza z 20. apríla 1787. Je adresovaný dôstojníkovi ruskej armády Piotrovi Aleksandrovičovi Rumiantsevovi. Ten bol známy ako gróf Zadunajskij. Katarína v liste napísala, že jednou z najdôležitejších povinností Rumiantseva „by malo byť zavedenie očkovania proti kiahňam, ktoré, ako vieme, spôsobujú veľké škody, najmä medzi obyčajnými ľuďmi.

katarína II. veľká a jej list

Katarína a jej syn Pavel Petrovič sa zaočkovali takmer o dve desaťročia skôr, v roku 1768.

V tom čase sa ľudia očkovali varioláciou, praxou vystavovania ľudí materiálu z infikovanej pustuly pacienta s kiahňami. Tento proces používali stovky rokov v Indii a Číne, kým ho prijali v Európe. Mnoho ľudí si dávalo pozor na túto prax, ktorá niekedy viedla k úmrtiam alebo prepuknutiu miernej formy kiahní.

Lynne Hartnettová, docentka histórie na Univerzite Villanova, hovorí, že Katarína mala strach z kiahní, ktoré nakazili jej manžela a zabili snúbenicu jedného z jej najbližších poradcov.

katarína II. veľká

Do Petrohradu pozvala anglického lekára Thomasa Dimsdalea, aby ju, jej syna a členov jej dvor zaočkoval. Robila to preto, aby ukázala ruskému ľudu, že je to bezpečné a že to udrží túto chorobu na uzde.

Potom Katarína napísala svojmu veľvyslancovi v Británii: „Počnúc mnou a mojím synom, ktorý sa tiež zotavuje, neexistuje žiadny šľachtický dom, v ktorom by nebolo niekoľko očkovaných osôb.“

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com Foto: themoscowtimes, historyextra