Čoskoro nás čaká súboj o prvé miesto v mnohých športoch, ale jedným z najpopulárnejších je určite krasokorčuľovanie. Dočkáme sa pódia plného Rusov, alebo nás niekto prekvapí?

Olympijské krasokorčuľovanie sa začalo v piatok ráno v Pekingu tímovým podujatím, na ktorom súťažia muži a ženy, páry a tanečníci na ľade a spájajú svoje skóre za svoje krajiny. V tomto momente vedie USA, na druhom mieste je Rusko, tesne za nimi Čína.

Po skončení tohto podujatia sa v pondelok sa začnú jednotlivé disciplíny.

Tu sú korčuliari, ktorých môžete sledovať v súťažiach jednotlivcov, párov a tancov na ľade:

Muži

Nathan Chen z USA a Yuzuru Hanyu z Japonska boli favoritmi na OH 2018 v juhokórejskom Pyeongchangu. Chen sa však počas krátkeho programu nedokázal vyrovnať s obrovským tlakom, ktorý ako len 18-ročný pociťoval. Napriek tomu, že sa vo voľnej jazde pozbieral, skončil ako piaty. Yuzuru Hanyu ale získal svoju druhú individuálnu zlatú medailu. Na druhom mieste skončil Shoma Uno, ktorý sa predstaví i tento rok. Novým favoritom je Japonec Yuma Kagiyama, ktorý sa minulý rok vyšplhal na druhé miesto vo svetovom šampionáte.  

Očakáva sa, že Hanyu sa pokúsi o štvoritý axel, najťažší skok v tomto športe, a mohol by sa stať prvým človekom, ktorému sa to v súťaži podarí. Zatiaľ čo sa vyššie spomínaní krasokorčuliari prechádzajú po olympijskej dedine, Yuzuru Hanyu sa zatiaľ neobjavil.

Tance na ľade

Francúzsky pár Gabriella Papadakis a Guillaume Cizeron sú štvornásobnými majstrami sveta. Papadakisová zažila počas krátkeho programu na OH 2018 nešťastnú poruchu kostýmu a páru teda do zlata chýbal menej ako bod. Vyhrali Tessa Virtue a Scott Moir z Kanady.

Francúzsky pár býva najpútavejší zo všetkých korčuliarov v akejkoľvek disciplíne so štýlom opísaným ako „hudba plávajúca po ľade“.

Ženy

Je na 99% ité, kto vyhrá zlato. Ide o 15-ročnú Kamilu Valievu z Ruska, ktorá sa počas prvého roku na turnaji stala majsterkou Európy a svetovou rekordérkou v počte bodov nazbieraných v súťaži. Ruskí tínedžeri s najväčšou pravdepodobnosťou obsadia medailový stupienok, pričom 17-ročné tréningové partnerky Valievy, úradujúca majsterka sveta Anna Shcherbaková a Alexandra Trusová, by mali bojovať o striebro a bronz. Všetky tri trénuje Eteri Tutberidze, ktorá v Moskve postavil ekvivalent továrne na korčuľovanie. Ďalšia korčuliarka, vedená Tutberidze, Alina Zagitova, získala zlatú medailu v roku 2018.

anna, sasha a kamila
Anna, Kamila a Sasha

Sasha a Anna sú na rozdiel od Kamily známe tým, že nie sú konzistentné. Stačí nejaká chyba a na pódium sa môže dostať napríklad Kaori Sakamoto, Wakaba Higuchi či Young You. Napriek tomu je táto disciplína známa nie ako súboj o zlato, ale o striebro a bronz. Kamila Valieva je totižto nedotknuteľná. Avšak aj najsilnejší športovci sa vedia zlomiť pod tlakom.

Páry

Snáď najočakávanejšou udalosťou pre Čínu na hrách v Pekingu je súťaž párov, ktorá bola presunutá na posledné dni olympijských hier, aby sa výrazne zviditeľnila. Čínsky pár Sui Wenjing a Han Cong viedli hry 2018 po krátkom programe, potom sa pošmykli vo voľnej jazde a získali tak striebornú medailu.

Na víťazstvo budú musieť poraziť tri ruské dvojice vrátane úradujúcich majstrov sveta Anastasie Mishinovej a Aleksandra Galliamova, ktorí sú konzistentní a istí. Vedie ich svetovo najznámejšia trénerka párov Tamara Moskvina, ktorá sa vo veku 80 rokov snaží priviesť piaty pár k zlatej medaile od svojho prvého olympijského titulu ako trénerky v roku 1984.

Anastasia Mishina and Aleksandr Galliamov
Anastasia Mishina a Aleksandr Galliamov

Sui Wenjing a Han Cong už v súťaži tímov zlomili svetový rekord. To sa od nich očakáva i v súťaži párov. Tlak, ktorí zrejme pociťujú na domácej pôde, musí byť obrovský.

Víťazstvo ktoréhokoľvek z troch ruských párov by dalo sovietskym/ruským korčuliarom zlaté medaily na 14 zo 16 zimných olympijských hier, ktoré sa konali od roku 1964.

Zapáčilo sa Vám krasokorčuľovanie? Na koho sa tešíte najviac?

Pozrite si programy z minulých hier:

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com Foto: nytimes, olympics, weheartit, twitter, thewashingtonpost, moscowtimes, kyodonews

reklama