Nová štúdia odhalila, že kvety objavené a dokonale zachované v guľôčkach jantáru skutočne existujú. Niektoré kvitnúce rastliny v Južnej Afrike dodnes zostali nezmenené už 99 miliónov rokov.
Tieto kvety kedysi kvitli na území dnešného Mjanmarska. Kvety sú pominuteľné: Kvitnú, premenia sa na ovocie a potom zmiznú. Staroveké kvety ako také nie sú dobre zastúpené vo fosílnych záznamoch, vďaka čomu sú tieto staroveké kvety obzvlášť vzácne. Listy sa vo všeobecnosti vyrábajú vo väčšom počte ako kvety a sú oveľa robustnejšie, čo znamená, že majú vyšší konzervačný potenciál. List sa na konci svojej životnosti vyhodí „tak, ako je“, zatiaľ čo kvet sa premení na ovocie, ktoré sa potom zje alebo sa rozpadne v rámci procesu rozširovania semien.
Tieto konkrétne kvety sú takmer totožné s ich modernými príbuznými. V skutočnosti medzi nimi neexistujú žiadne veľké rozdiely. Kvitnúce rastliny sa rozmnožujú rýchlejšie ako iné rastliny a majú zložitejšie šľachtiteľské mechanizmy, teda širokú škálu foriem kvetov, napríklad často v úzkej „spolupráci“ s opeľovačmi. Jeden z kvetov zachovaných v jantáre pomenovali výskumníci Eophylica priscatellata a druhý Phylica piloburmensis.
V jantáre sa zachovali všetky detaily jedného skorého kvetu práve v čase, keď sa kvitnúce rastliny začínali rozširovať po celom svete a vykazovali vynikajúcu adaptáciu na sezónne suché prostredie, ktoré podporovalo vegetáciu vystavenú častým požiarom. Zatiaľ čo veľa papradí, ihličnanov a niektorých dnes viditeľných kvitnúcich rastlín, ako sú platany a magnólie, rástlo v časoch dinosaurov, Phylica piloburmensis bola prvou kvitnúcou rastlinou, o ktorej je známe, že má dnes takmer identického príbuzného. Fosílie jantáru z obdobia dinosaurov sa nachádzajú iba v ložiskách zo štátu Kachin v severnom Mjanmarsku a v posledných rokoch sa objavili etické obavy súvisiace s porušovaním ľudských práv v súvislosti s pôvodom jantáru z tohto regiónu.
Vedeli ste…?
Zdroj: edition.cnn.com|Foto: CNN.COM/ SHUO WANG/GETTY IMAGES