MODRA! Kráľovské mestečko, ktoré sa právom môže popýšiť vinárskym úspechom. Krásne prostredie ležiace na úpätí Malých Karpát.

Galérie, vinárstvo, keramika a rozľahlé vinohrady. Tak možno opísať toto mestečko s dlhoročnou tradíciou. Ak plánujete vydať sa na výlet do Modry, určite nebudete ľutovať. Toto historické mesto ponúka rôzne kultúrne aj prírodné poklady sveta, z ktorých sa nezmôžete ani na slovo. Ktoré miesta v Modre určite stoja za to, aby ste ich navštívili a dali im šancu?

Modra si váži a obnovuje svoje historické pamiatky | noveslovo.sk

Múzeum Ľudovíta Štúra sídli v centre mesta a je skutočne nádhernou historickou pamiatkou tohto mestečka. Návštevu múzea rozhodne nebudete ľutovať. Do dnešného dňa sa tu realizujú exkurzie pre žiakov z rôznych častí sveta. Svoj život tu prežil aj významný človek v našich dejinách Ľudovít Štúr. V múzeu možno nazrieť do jeho pamätnej izby, v ktorej to ešte stále dýcha jeho prítomnosťou. Táto historická budova si určite zaslúži šancu.

Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre | Múzeá a história Modra | KamNaVylet.sk
Pamätná izba Ľudovíta Štúra, Slovenské národné múzeum

Súsošie Ľudovíta Štúra zdobí námestie môjho rodiska, čím ihneď udrie do očí nečakaným turistom. Nevraví sa nadarmo, že patrí k základným symbolom mesta Modry. Vždy, keď idem okolo tejto sochy a zachovalej pamiatky, prebudí sa vo mne nový život. Je to krása, ktorá je ozdobou nášho námestia.

Trening kurs „Kreativni medijski prostor“ u Slovačkoj - Mladiinfo Montenegro

Galéria Ignáca Bizmayera si taktiež vyslúžila veľký obdiv turistov aj rôznych okoloidúcich. Už len pri vstupe do tejto nádhernej budovy zacítite na tele obrovské zimomriavky. Predmety a rôzne cennosti, ktoré tu môžete nájsť Vás určite chytia za srdce. Meno Ignáca Bizmayera si naveky budeme spájať s úspechom a dobrotou, hoci už nie je medzi nami.

Galéria Ignáca Bizmayera - otváracie hodiny a cenník | Slovenský cestovateľ
Galéria Ignáca Bizmayera, Slovenské národné múzeum

Rímskokatolícky gotický kostol svätého Jána Krstiteľa určite stojí za zmienku. Táto kostolná stavba je charakteristická kamenným múrom a renesančnou zvonicou zo 17. storočia.

Modra | St. Stephen the King Church

Slovenská ľudová majolika Modra zastáva tradičné miesto v systéme modranských dejín. Nielen víno, ale aj samotná keramika je symbolom Modry. Slovenská majolika má už 138 rokov, kde majstri rozvíjajú svoje tradície a obdivuhodné remeslo. Netradičné, no o to krajšie keramické kúsky možno nájsť jedine v našom mestečku. Tie modranské sú také, ako žiadne iné.

Slovenská ľudová majolika v Modre - Agáta Petrakovičová Šikulová - Slovenská  ľudová majolika
Slovenská ľudová majolika – Best Slovakia Tours

Vinohrady tvoria značnú časť samotného mestečka. Nad Modrou sa rozprestierajú rozsiahle viniče, z ktorých sa neskôr vyrába tradičné a najlepšie modranské víno. Náš kraj je známy a aj veľmi populárny. Prečo? Pamätáte si na úspešný slovenský seriál Búrlivé víno? Ak áno, tak by ste mali vedieť, že dej tohto seriálu sa natáčal práve v našom okolí.

Naše vinohrady | vinárstvo Karpatská perla
Mesto Modra | Referencie | Advokátska kancelária | Lysina-Roško&Partners

Zdroj: ČoJee!?|Foto: vincur.sk, majolika.sk