Neznámi páchatelia namaľovali hákové kríže a ďalšie krajne pravicové symboly na tabule v komplexe národného pamätníka, ktorý stojí na mieste bývalého koncentračného tábora Buchenwald v Nemecku. V piatok to oznámili úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP.

Polícia spresnila, že zakázané symboly boli vo štvrtok večer namaľované na dve dopravné tabule a na tabuľu s mapou pamätníka Buchenwald. Poškodené tabule okamžite odstránili.

Nadácia, ktorá pamätník spravuje, na Twitteri uviedla, že išlo o „odporný útok na dôstojnosť obetí nacistov a na našu prácu“. Zatiaľ nebola zverejnená žiadna informácia o tom, kto je za útok zodpovedný. Polícia tak začala vyšetrovanie.

Prípad sa stal po tom, čo niekto v júli zoťal sedem stromov venovaných pamiatke obetí tohto nacistického tábora, pripomína AP.

Foto: Twitter / DeBuchenwald

Buchenwald a jeho história

Koncentračný tábor Buchenwald vybudovali v roku 1937. Nachádza sa deväť kilometrov od nemeckého mesta Weimar v spolkovej krajine Durínsko. V Buchenwalde a jeho satelitných táboroch zahynulo vyše 56-tisíc z 280-tisíc zadržiavaných väzňov. Tých buď zabili nacisti, alebo zomreli na následky hladu, choroby či pri lekárskych experimentoch.

Tábor objavili jednotky 3. americkej armády 11. apríla 1945. Zaistila ho však až nasledujúci deň 80. pechotná divízia po tom, ako tábor opustila väčšina jeho stráží a kontroly sa chopili väzni, ktorí zostávajúce stráže premohli. Neskôr, medzi rokmi 1945 a 1950, tábor používala Sovietska okupačná armáda ako Zvláštny tábor č. 2. NKVD (Narodnyj komissariat vnutrennich del) tu najprv internovala nacistických vojnových zločincov, neskôr ho pravdepodobne používala aj na držanie odporcov sovietskeho režimu.

Možno Vás zaujme:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? | Foto: Twitter / DeBuchenwald