Čoraz viac a viac sa môžeme kdekoľvek na internete dočítať o priepastnom rozdiele v mládeži. Tí, ktorí vyrastali po roku 1990, teda v posledných rokoch starého tisícročia si svoju mladosť nevedia predstaviť bez vysedávania na lavičkách, v parkoch, obháňaní spolužiakov a spolužiačok. Čakanie na zvonenie, ktoré ukončí poslednú hodinu neznamenalo zapnutie mobilných dát a celé poobedie strávené s telefónom v ruke, ako sa to teraz veľmi často prezentuje. Zvonenie znamenalo zhodenie batoha, bicykel, skateboard, lopta alebo niečo podobné a cesta na obľúbené miesto stretnutia partie. Pamätáš si však ešte na tie LEGENDÁRNE chutné drobnosti spojené s mladosťou? Zopár si ich pripomeňme a schválne, či sa niekomu nezbehnú slinky na niečo z toho!

PEZ cukríky

Osviežujúce cukríky a povedal by si, že ich história siaha až do roku 1927, kedy vznikli v Rakúsku a vyskytovali sa hlavne vo „vyšších“ kruhoch? PEZ ako také ušli dlhú cestu a spájajú sa s mnohými kampaňami. Napríklad PEZ kampaň proti fajčeniu a podobne. Tieto jemné mentolové cukríky, ktoré sa vyrábajú z cukru a oleja z mäty piepornej, sa v sedemdesiatych rokoch začali z Európy tlačiť aj do Ázie a na Americký trh. Veľkú popularitu si získali cukríky vďaka spojeniu s E.T. mimozemšťanom. Neskôr sa figúrky stávajú aj zberateľskou záležitosťou a ich historický význam im určite na cene pridal. Samozrejme, ešte stále sa vyrábajú, už však v novšej verzii a v mnohých a mnohých prevedeniach.

suna.e-sim.org

Kyslé pelendráče

Ach ten pocit kyslosti v ústach a to predbiehanie, kto si ich do úst napchá viac? Pamätáš sa ešte? Tieto klasické pelendráče mal asi každý. Dokonca aj teraz sa nájde ešte dosť ľudí, ktorí na tom lipnú. Čím viac kyslé, tým lepšie a samozrejme super vecička, ktorá vedela spríjemniť cestu zo školy.

usovsko.sk

webreal.sk

Ovocná limonáda

Rodičia na pive a ja na limonáde. Po futbale samozrejme malinovka v miestnom pohostinstve. Táto tak isto legendárna pochutina sa dala kombinovať úplne so všetkým. Nezameniteľná chladená a bublinková chuť každého druhu, či išlo o colovú alebo citrónovú. Neverím, že sa našiel niekto, kto ju neskúsil.

dnes24.sk

Horalky & Vlnky

Zatiaľ, čo spoločnosť Sedita a jej výrobky (Polomáčané, Horalky, Kakaové rezy, Lina a pod.) na trhu prežili a stali sa zrejme jednotkou v predaji a aj v mysliach ľudí, oplátky Vlnky od Opavia z trhu takmer zmizli. Avšak, napriek tomu všetkému sa do našej mysli vryli neopísateľnými pocitmi z detských čias. Vlky sa stali symbolom každej druhej desiaty na základnej škole. Oplátka plnená kakaovou alebo vanilkovou náplňou v tvare vlniek – to bolo to, na čo sme sa tešili počas školskej prestávky. V nedávnej minulosti sa dokonca konali aj petície na SR a v ČR za vrátenie tohto tovaru opäť do obchodov. Ale, bohužial, neúspešne. Uvidíme, či sa ešte niekedy dočkáme comebacku tejto pochutiny.

cukrovinky.info

Kakaové guličky do mlieka

Ach tie guličky. Nesporne jeden z najlepších štartov dňa. Na raňajky s mliekom a cez deň len tak tajne chodiť vykrádať sáčok a chrúmať. Sladká chuť, ktorá nerozlučne patrí k detstvu a vyrastaniu.

Ruská zmrzlina

Studená pochúťka, ktorá sa nachádzala v každej chladničke. Jemná vanilková príchuť, akurát do ruky, oblátka hlavne osviežujúca. Počas horúcich letných dní obľúbená utišujúca zbraň našich mám. Však kto by nechcel, aby ho mama príchodom z obchodu neprekvapila touto dobrotou? Jej história siaha až do 30-tych rokov minulého storočia a začala sa vyrábať v Sovietskom zväze. Od vtedy neprešla veľa úpravami a svoju pozíciu na trhu si udržuje aj dodnes. Takže, kto má chuť, určite ju ešte nájde v mrazákoch predajní.

rybazilina.sk