Ahojte, dnes som sa rozhodla, že sa s Vami podelím o pár riadkov na tému zdravé stravovanie. Niekomu sa možno zdá, že táto téma je už „otrepaná”, avšak ja sa Vám ju budem snažiť podať svojimi očami. Na zdravú stravu zastávam svoj vlastný názor, preto bude téma obohatená o niečo nové, pútavé a zaujímavé.

Zdravá strava: Úloha na celý život - Zdravá výživa - Zdravie - Pravda.sk

Mnoho žien začína so zdravým stravovaním z rôznych dôvodov. Najčastejšie sa stretávame s tým, že ženy sa snažia zdravo jesť z toho dôvodu, aby si zlepšili svoju figúru. S týmto však vôbec nesúhlasím, keďže si myslím, že každý jeden človek by mal jesť všetko, samozrejme v primeranej miere. Preferujem aj tvrdenie, že bez sladkého sa prežiť nedá. Predstavte si, že ste na rodinnej oslave, na ktorej nechýbajú rôzne dobroty plné kalórií. Všetci si výdatne pochutnávajú až na Vás. Je to naozaj nie príjemný pocit.

Mikuláš alebo sladkosti, ktoré milujem - Štýl ženy

Už od útleho veku som bola v otázkach stravovania a stravy veľmi vyberavá. Nezjedla som skoro nič, s čím boli moji rodičia veľmi nespokojní. Všetko sa to zmenilo v období puberty. Začala som jesť naozaj všetko. Od domácich a mäsových výrobkov až po najlepšie koláčiky a zákusky od výmyslov sveta. Skrátka som si pochutnávala úplne na všetkom, čo som doma našla.

Zákusky - Manuel Caffé

Avšak pred krátkym časom som si povedala DOSŤ! Nikdy som nebola dievča veľkých rozmerov a netrpela som ani žiadnou nadváhou. Na zdravú stravu som sa nedala preto, že by som si chcela zlepšiť svoju postavu. To nie! Tým sa možno výrazne odlišujem od súčasných dievčat v mojom veku. Začala som preto, lebo som chcela. Možno je to aj preto, že v zime svoj prístup vitamínov v podobe zeleniny a ovocia vo veľkej miere obmedzujem. Je to z jediného dôvodu. Počas leta mám všetky zdroje vitamínov zo záhradky, o ktorú sa zodpovedne a svedomito starám. A povedzme si úprimne, že zelenina vypestovaná vlastnými rukami je omnoho zdravšia, ako tá, ktorú kúpime v obyčajnom obchode.

Bio zelenina a ovocie z vlastnej záhrady | Kvalitné slovenské potraviny

V poslednom čase, hoci zima už pomaly klope na dvere, sa snažím kupovať zeleninu. Nie však v obyčajných potravinách, ale v rôznych bio obchodoch, ktoré som si aj z hľadiska ceny a kvality veľmi obľúbila. Tak ako každý človek, ktorý sa snaží zdravo stravovať, tak aj ja si vediem poctivý jedálniček.

bio organic - Aupark Košice

Ako má vyzerať Váš jedálniček zdravého stravovania?

Predovšetkým by som Vám chcela povedať, že v mojom jedálničku neuprednostňujem len zdravé potraviny, ako modelky, ale zo všetkého niečo. Na raňajky si zvyčajne urobím cereálie zaliaté mliekom, avšak nie čokoládové. Už skoro rok preferujem cereálie müsli aj so sušeným ovocím, ktoré mi dodávajú energiu počas celého dňa. Inokedy siahnem po tradičnom bielom jogurte s ovsenými vločkami, no ak dostanem chuť nemám problém siahnuť ani po vajíčkach.

Redakcia testovala: Ako chutia biele jogurty s prídavkom cereálií?

Obed je mojou najobľúbenejšou časťou dňa, pretože k obedu si dám to, na čo dostanem chuť. Keď mám chuť na kura s ryžou, bez najmenších výčitiek po ňom aj siahnem. Vtedy nepozerám na to, či je tento druh obedu zdravý a či nie. Samozrejme, že k obedu nesmie chýbať ani pitný režim, či už v podobe kávy alebo čistej vody, ktorú preferujem pred úplne každým nápojom.

Pečené kuracie stehná s ryžou – Dobroty z kuchyne

V priebehu dňa si zvyknem dať aj tuniaka s čerstvým pečivom, ktoré musí byť však grahamové alebo tmavé so zrniečkami. Biele pečivo som sa rozhodla úplne z môjho jedálnička odstrániť, keďže obsahuje samý cukor. Inokedy siahnem po müsli tyčinkách, ktoré nájdete v každom obchodnom reťazci Lidl.

Test tuniakov v konzerve. Ten najdrahší nemusí byť aj najlepší | TVnoviny.sk

Večera u mňa nikdy nie je celkom jednoznačná. Vždy zjem niečo, avšak nikdy neviem, na čo práve dostanem chuť. Vo večerných hodinách často siaham po domácom ovocí, najčastejšie po hruškách či jablkách. Raz za čas dostanem však chuť aj na zavárané ovocie, na ktorom si vždy veľmi pochutnám. Zeleninový šalát so zdravým dresingom tiež u mňa nemôže chýbať. Celá táto strava je však úplne zbytočná, keďže v neskorých večerných hodinách vždy pri dobrom filme siahnem po chipsoch. Nikdy sa neviem ovládnuť a musím si ich dať.

Zeleninový šalát s avokádom - Receptik.sk

Týmto som len chcela povedať to, čo hoci je zdravá strava naozaj dôležitá, jesť treba všetko. Telo každého zdravého človeka potrebuje nielen ovocie, zeleninu a rôzne cereálne výrobky, ale aj mäso, sacharidy a tuky. Nezabúdajme na to, že žiť sa dá zdravo, avšak aj s nezdravými surovinami. Naše telo potrebuje VŠETKO v primeranej miere.

Zoznam potravín, ktoré by ste nemali jesť a piť na lačný žalúdok - Dobré  rady a nápady

Zdroj: ČoJee.sk|Foto: pluska.sk, poctivepotraviny.sk, zahrada.sk