Toto sú niektoré z najneobvyklejších vianočných tradícií na celom svete. Prekvapili Vás?

Aj keď Vianoce začali ako kresťanské sviatky, ľudia z celého sveta prijali toto obdobie a pridali svoje vlastné vianočné tradície.

Poznáme toľko vianočných tradícií: zdobenie vianočného stromčeka, pečenie sviatočných koláčikov a otváranie vianočných darčekov. Ale ako sa oslavujú Vianoce vo svete?

Niektoré vianočné rituály zostávajú rovnaké bez ohľadu na to, kde žijete, ako napríklad spievanie kolied, zdobenie vianočného stromčeka, vytváranie adventných kalendárov. Avšak niektoré vianočné tradície po celom svete vás môžu prekvapiť.

Rakúsko

Na Slovensku nosí darčeky Ježiško, v Amerike Santa Claus. Deti tak majú výhodu, že nežijú v Rakúsku. Je to preto, že práve tu sa údajne po uliciach túla strašná bytosť zvaná „Krampus“, zlý spolupáchateľ svätého Mikuláša a hľadá zle vychované deti. Počas mesiaca december môžete očakávať, že uvidíte hrôzostrašné maskované postavy a strašenie detí aj dospelých príšernými žartmi.

vianočné tradície - krampus

Dánsko

Pred príchodom kresťanstva k Dánom bol Štedrý deň oslavou svetlejších dní, jól, keďže nastal tesne pred zimným slnovratom. Dnes sú domy zdobené poverčivými postavami nazývanými nisser, o ktorých sa predpokladá, že poskytujú ochranu. Večer 24. decembra dánske rodiny umiestnia svoj vianočný stromček do stredu miestnosti a tancujú okolo neho pri spievaní kolied.

Írsko

Íri nechávajú na prednom okne cez noc vysokú červenú sviečku, ktorá je vítaným symbolom tepla a prístrešia počas prázdnin. Tradičné vianočné jedlo v Írsku často zahŕňa domácu pečenú hus, zeleninu, brusnice a zemiaky.

Ukrajina

Tam, kde by sme mali dať ozdoby, pozlátko a hviezdy, používajú Ukrajinci dekorácie, ktoré napodobňujú prirodzený vznik pavúčích sietí trblietajúcich sa rosou. Tradícia siaha až do ľudovej rozprávky o chudobnej vdove, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť stromček pre svoje deti. Legenda hovorí, že pavúky v dome sa zľutovali nad rodinou a spriadali krásne siete po celom stromčeku, na ktorý sa deti zobudili na Vianoce ráno. Pavúčie siete sa považujú za šťastie aj v ukrajinskej kultúre.

vianočné tradície - pavučina

Nemecko

Predpokladá sa, že tradícia vianočného stromčeka, ktorú dnes zastáva celý svet, začala v Nemecku už v 16. storočí, takže nie je žiadnym prekvapením, že naši kontinentálni bratranci majú stále nejaké jedinečné zvyky týkajúce sa sviatočných ihličnanov. Jedným z nich je schovať kyslú uhorku niekde medzi konáre stromu a dať darček ktorémukoľvek dieťaťu v domácnosti, ktoré ju nájde.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: holidayextras.com, countryliving.com | Foto: pinterest