Závažná krvná zrazenina v žilách, ktorá môže byť smrteľná sa spája s obéznymi ženami, ktoré užívajú perorálnu antikoncepciu s estrogénom. Ako spozorujete nebezpečné príznaky? Majte sa na pozore.

Obézny človek zvyšuje riziko mnohých závažných ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, infarktu a mŕtvice. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že celosvetová prevalencia obezity sa medzi rokmi 1975-2016 takmer strojnásobila. V súčasnosti je obéznych takmer 15% dospelých žien. Nová štúdia varuje, že obéznym ženám, ktoré používajú perorálnu antikoncepciu obsahujúcu estrogén a progestín, čelia 24-násobne zvýšenému riziku venózneho tromboeombolizmu.

Venous thromboembolism are blood clots starting in the veins

Štúdia publikovaná v časopise ESC Heart Failure, zistila súvislosť medzi zvýšeným tromboembolizmom v porovnaní so ženami, ktoré neužívajú perorálnu antikoncepciu. Na rozdiel od toho produkty obsahujúce iba progestín nemali žiadnu súvislosť. Tromboembolizmus je tiež známy ako krvná zrazenina, ktorá zahŕňa hlbokú žilovú trombózu a pľúcnu embóliu.

Hlboká žilová trombóza nastáva, keď sa krvná zrazenina vytvorí v hlbokej žile, zvyčajne v dolnej časti nohy, stehna alebo panvy. Najzávažnejšia komplikácia nastáva vtedy, ak sa časť zrazeniny odlomí a prejde krvným obehom do pľúc, čo spôsobí blokádu, nazývanú pľúcna embólia. Zotavenie je pravdepodobné, ak je zrazenina malá, ale môže dôjsť k poškodeniu pľúc. Ak je však zrazenina veľká, bráni krvi dostať sa do pľúc a môže byť smrteľná! Typické príznaky môžu zahŕňať bolesť nôh, opuch nôh, červenkasté sfarbenie.

Leg pain is one symptom of EVT

„Je dobre známe, že obezita a antikoncepcia obsahujúca estrogén sú veľmi rizikovými faktormi. Napriek tejto skutočnosti obézne ženy neustále dostávajú tieto lieky. vedecké dôkazy naznačujú, že obezita a kombinovaná perorálna antikoncepcia majú synergický účinok na riziko tromboembolizmu a toto by sa malo zvažovať pri rozhodovaní a predpisovaní liekov,” povedal autor štúdie profesor Giuseppe Rosano.

Birth control pill warning as overweight women 'vulnerable' to blood clot  risk - Daily Record

Vedeli ste…?

Zdroj: mirror.co.uk|Foto: Getty Images/iStockphoto, Science Photo Library RF