Sponzori olympijských hier kráčajú po lane pred zimnými hrami v Pekingu budúci mesiac, pretože zhoršujúce sa geopolitické napätie ich núti uvažovať o bagatelizovaní svojej účasti bez toho, aby rozrušili Čínu.

Politické nadšenie v Spojených štátoch minulý mesiac vyvrcholilo, keď Biely dom vyzval na diplomatický bojkot hier, vyhlásenie proti porušovaniu ľudských práv, z ktorého Washington obvinil Peking, že pokračuje v regióne Sin-ťiang na západe krajiny. To sa pridáva k tlaku na spoločnosti ako Coca-Cola (KO), Intel (INTC), Visa (V) a Airbnb, ktoré v posledných mesiacoch čelili výzvam na prerušenie vzťahov s podujatím kvôli Sin-ťiangu.

People in personal protective kits walking past a Winter Olympics display on Wednesday in Beijing.

Niektorí politici obvinili podniky, že prostredníctvom diplomatických bojkotov podkopávajú schopnosť ich domovských krajín vyslať Pekingu jasný odkaz. Kritici tiež spochybňujú hodnotu sponzorovania podujatia, na ktoré sa nebudú predávať lístky verejnosti z dôvodu pandémie. Ale korporátni manažéri majú málo dobrých možností, keďže sú ťahaní medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Medzinárodné spoločnosti sú oboznámené s rizikami. Minulý rok čelili Nike (NKE), H&M (HNNMY) a ďalšie západné značky bojkotu v Číne kvôli postoju, ktorý zaujali proti údajnému využívaniu nútenej práce v Sin-ťiangu. A v roku 2019 komentáre vtedajšieho generálneho manažéra Houston Rockets na podporu prodemokratických protestov v Hongkongu ohrozili obchody medzi NBA a Čínou.

A worker cleaning a section of the Olympic Green in front of the Beijing Olympic Tower on Wednesday.

Mark DiMassimo, zakladateľ a kreatívny šéf reklamnej agentúry DiGo v New Yorku, povedal, že sponzori zrejme bagatelizujú ich účasť, prinajmenšom v príprave na hry. Vopred nemožno vidieť typickú propagáciu ich olympijských reklám. V tomto čase by sme to zvyčajne mali vidieť, no všetko je úplne naopak. K USA sa k diplomatickému bojkotu čoskoro pripojilo Spojené kráľovstvo, Austrália, Kanada a Dánsko, z ktorých každá oznámila, že na tieto udalosti nevyšle žiadne vládne delegácie, s odvolaním sa na obavy o ľudské práva v Číne. Japonsko a Holandsko tiež uviedli, že ich vysokí predstavitelia sa nezúčastnia, hoci svoje kroky neoznačili za bojkot.

An activist protesting outside an Allianz office in Berlin, Germany.

Čína zasa vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby „odpolitizovalo“ šport, a varovala, že krajiny môžu „za svoje chybné činy zaplatiť cenu“. Čínska vláda tiež opakovane a rázne poprela všetky obvinenia z porušovania ľudských práv. Sophie Richardson, čínska riaditeľka Human Rights Watch, uviedla, že jej tím vlani v máji napísal Coca-Cole otvorený list, v ktorom sa pýta, či vykonala revíziu ľudských práv v Číne vzhľadom na jej účasť na hrách.

Olympic Sponsors Paid Big Money For The Beijing Games. So Where Are All The  Ads? | Alabama Digital News

Mohlo by Vás zaujímať…

Zdroj/Foto: edition.ccn.com