Jedna z najlepších čínskych tenistiek, Peng Shuai, obvinila bývalého vicepremiéra Zhang Gaoli zo sexuálneho napadnutia. Od vtedy ju na verejnosti nevideli.

Odkedy zverejnila Peng Shuai tieto obvinenia na sociálnej sieti, existujú obavy o jej mieste pobytu. Medzinárodný olympijský výbor v nedeľu uviedol, že hovoril s pani Peng, ale otázky týkajúce sa jej zdravia a bezpečnosti pretrvávajú. Toto zatiaľ vieme.

peng shuai

Peng Shuai má 35 rokov a je prominentná postava čínskeho tenisu. K tomuto športu ju priviedol jej strýko. Keď mala 8 rokov debutovala na okruhu WTA v roku 2001 a odvtedy vyhrala 25 titulov v dvojhre a štvorhre. Súťažila aj na troch olympijských hrách.

V roku 2014 sa stala prvou čínskou hráčkou, ktorá sa stala svetovou jednotkou vo štvorhre. Vyhrala dva grandslamové turnaje žien vo štvorhre vo Wimbledone v roku 2013 a na French Open 2014 spolu s Taiwančankou Hsieh Su-wei.

Zo všetkých jej rozhovoroch vycítime jej vášeň pre tento šport.

„Milujem tenis. Chcem byť na kurte a bojovať. Chcem tam byť len šťastná,“ hovorí počas rozhovoru na Australian Open v roku 2018.

Na Weibo, čínskom ekvivalente Twitteru má pol milióna followerov. V príspevku s 1600 slovami začiatkom tohto mesiaca uviedla, že bývalý vicepremiér vlády Zhang Gaoli ju „prinútil“ mať s ním sexuálny vzťah.

Je to prvýkrát, čo niekto vzniesol takéto obvinenie voči jednému z vysoko postavených čínskych politických lídrov. Pán Zhang na jej tvrdenia nereagoval.

Povedala, že ju k tomu prinútil, keď prvýkrát navštívila jeho dom, aby tam hrala tenis. „V to popoludnie som nedala súhlas a nemohla som prestať plakať,“ napísala. „Priviedol si ma do svojho domu a prinútil ma mať s tebou styk.“ Pani Peng priznala, že nebude schopná poskytnúť dôkaz na podporu svojich tvrdení.

Pán Zhang sa k obvineniam doteraz nevyjadril.

Po zdieľaní tohto príspevku na Weibo nebolo tenistku niekoľko týždňov verejne počuť ani vidieť. To bolo až do minulého týždňa, keď štátne médiá CGTN zverejnili na Twitteri e-mail od pani Peng.

V e-maile, o ktorom CGTN tvrdia, že bol zaslaný šéfovi WTA Stevovi Simonovi, údajne uviedla, že obvinenia „nie sú pravdivé“.

O niekoľko dní neskôr sa na jej WeChat účte zverejnené tri fotografie s popisom „šťastný víkend“. Ale pravosť príspevku je široko spochybnená.

Odvtedy sa údajne objavila ako hosť na tenisovom turnaji v Pekingu. Redaktor Global Times Hu Xijin zverejnil zábery na svojom Twitter účte. Medzinárodný olympijský výbor v nedeľu vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že hovoril s pani Peng a zdá sa, že je v bezpečí a v poriadku.

Vraj vysvetlila, že je v bezpečí sa má sa dobre. Žije vo svojom dome v Pekingu. Praje si, aby v tejto chvíli ľudia rešpektovali jej súkromie.

Minulý týždeň OSN a USA požadovali dôkaz o mieste pobytu tenisovej hviezdy.

K veci sa vyjadruje aj hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Zhao Lijian. Hovorí, že kontroverzia okolo pani Peng je „zlomyseľne prehnaná“.

Ide o doteraz najpriamejšiu odpoveď čínskej vlády.

Cenzori v Číne rýchlo zakročili proti príspevku na Weibo. Komentáre na jej časovej osi zablokovali. Konkrétne hľadané výrazy, ako napríklad jej meno, taktiež dočasne zablokovali.

Na podporu pani Peng sa vyjadrilo viacero významných tenistov vrátane Sereny WIlliamsovej, Naomi Osakovej a Novaka Djokoviča.

WTA napriek všetkému požadovalo rozhovor s pani Peng. Vo vyhlásení v nedeľu sa uvádza, že nedávne videá tenisovej hviezdy „nezmierňujú ani neriešia obavy WTA o jej blaho a schopnosť komunikovať bez cenzúry alebo nátlaku“.

„Obvinenie Peng Shuai nie je kontroverzné len preto, že ukazuje prstom na tigra: bývalého najvyššieho vládcu komunistickej strany Zhang Gaoliho,“ hovorí Diana Fu, docentka politológie na University of Toronto. „Je to tiež hrozivé, pretože to dokazuje, že bez ohľadu na to, aké ťažké je potlačiť hnutie #metoo v Číne, nezdá sa, že by zomrelo.“

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: bbc, theguardian