Zdražovanie hypoték, ich zhoršujúca sa dostupnosť a rekordne vysoká inflácia. To sú faktory, pre ktoré môže byť stále ťažšie a najmä zdĺhavejšie predať nehnuteľnosť. Nie je náhoda, že práve v tomto období rastie predaj aj cez iBuying. Viete, aký je rozdiel medzi realitnou kanceláriou a iBuyingom?

K doteraz známym spôsobom, ako predať alebo kúpiť nehnuteľnosť, napríklad cez realitnú kanceláriu, inzerát či cez developera, už dávnejšie pribudla možnosť obchodovať s nehnuteľnosťami cez iBuyerov. Až teraz sa však začína hlásiť o slovo v plnej sile.

Vďaka americkému modelu predáte nehnuteľnosť za enormne krátky čas. Odborník vysvetľuje, ako to presne funguje

IBuyer je okamžitý kupujúci. Táto definícia je síce krátka, ale zároveň výstižná.

,,Ide o model realitnej transakcie, pri ktorom sa nič zbytočne nepredlžuje, pretože iBuyer nehnuteľnosť rýchlo a jednoducho kúpi priamo od jej majiteľa a novým vlastníkom sa stáva on,“ vysvetľuje Mgr. Erik Baťalík, CEO REINS (First iBuyer in Slovakia), člen americkej komory realitných maklérov.

Baťalík priniesol tento spôsob obchodovania s realitami na Slovensko pred desiatimi rokmi z USA, kde študoval na Real Estate School v Miami:

,,Je to americký model obchodovania s nehnuteľnosťami, ktorý sa u nás veľmi rýchlo ujal. Svedčí o tom fakt, že sme v priebehu desiatich rokov okrem Slovenska otvorili ďalšie pobočky aj v Čechách a v Rakúsku.“

Špecifikom iBuyera, ktorým sa zásadne odlišuje od ostatných spôsobov obchodovania s nehnuteľnosťami, je jeho know-how postavené na dátach a technológiách.

,,Na trhoch, kde je iBuying rozvinutý, sa s nehnuteľnosťami obchoduje prioritne online. Ľudia teda svoj byt predajú za pár minút z pohodlia obývačky a bez toho, aby sa stretli s obchodníkom. Dá sa to práve vďaka technológiám a dátam, ktorými iBuyingové spoločnosti disponujú, a vedia na diaľku nehnuteľnosť reálne oceniť aj zrealizovať všetky ostatné potrebné kroky,“ objasňuje Baťalík.

Bezpečnosť na prvom mieste

V princípe iBuying funguje tak, že keď chcete predať svoj byt alebo dom, na web iBuyera zadáte základné údaje o nehnuteľnosti, často stačí iba typ bytu a adresa. Pravdaže, nezáväzne. V priebehu krátkeho času, ktorý sa dá rátať na hodiny, sa ozve iBuyer s cenovou ponukou.

,,Niekedy chce nehnuteľnosť aj vidieť a niekedy si to situácia nevyžaduje, pretože ak má dostatočné dáta, dokáže urobiť cenovú ponuku aj na diaľku na základe lokality a ďalších údajov o byte. IBuyer kupuje nehnuteľnosť pre seba s tým, že ju celú zrenovuje a vráti na trh,“ tvrdí odborník.

Predávajúci sa tak vyhne niekoľko mesiacov trvajúcim obhliadkam, keď do svojho súkromia púšťa cudzích ľudí. Taktiež ho obídu rôzne návrhy na zmenu ceny či podmienky predaja. V neposlednom rade ho minú aj nejasnosti, kedy sa to všetko uzavrie a skončí a či svoju nehnuteľnosť naozaj predá.

,,Na Slovensku trvá predaj bytu približne štyri mesiace. Pri iBuyerovi sa môže predaj uskutočniť so všetkými právnymi náležitosťami v priebehu pár dní. Predávajúci si pritom môže určiť termín, kedy chce nehnuteľnosť predať a odsťahovať sa s ohľadom na svoje ďalšie bývanie alebo okolnosti. Za svoj byt teda dostane cenu čo najbližšiu trhovej a zároveň získava časovú flexibilitu, čo je podľa mňa na nezaplatenie,“ pokračuje vo vysvetľovaní Baťalík.

Cena za byt je zmluvne garantovaná a táto zmluva je zaevidovaná aj u notára formou zápisnice. Tým sú chránené obe strany, predávajúci aj kupujúci iBuyer, ktorý sa stáva novým majiteľom nehnuteľnosti.

IBuyer nehnuteľnosť kúpi, prerobí a znova predá
Zdroj: pixabay.com

IBuyer nehnuteľnosť kúpi, prerobí a znova predá na trhu

Nedostatok nových bytov spôsobuje, že byty z druhej ruky, tzv. staršie byty, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou, sú na realitnom trhu stále žiadané:

,,IBuyer nehnuteľnosť kúpi, prerobí ju a zase predá. Pôvodný majiteľ sa nemusí starať o stav bytu a dokonca ani o nábytok či zariadenie, ktoré v ňom necháva. Všetko vyrieši iBuyer. Pre kupujúceho bytu z druhej ruky, teda kompletne prerobeného pôvodného bytu, je zas výhodné to, že kupuje byt, ktorý je v stave porovnateľnom s novostavbou a môže sa rovno nasťahovať bez potreby riešiť rekonštrukciu. Aj pri vybavovaní hypotéky zrekonštruovaný byt vždy ocenia vyššie než nehnuteľnosť, ktorá si vyžaduje obnovu.“

Na konci sú spokojní všetci. Ide o výhernú situáciu, a to je práve dôvod, prečo má tento model realitných transakcií taký úspech.

Vďaka americkému modelu predáte nehnuteľnosť za enormne krátky čas
Zdroj: gettyimages.com

Tento spôsob predaja a nákupu nehnuteľností čaká veľká budúcnosť. Svedčia o tom aj plusové čísla spoločností, ktoré na realitnom trhu fungujú formou iBuyingu:

,,Od roku 2018 sme viackrát za sebou zaznamenali viac ako stopercentný rast na Slovensku. Úspech mali dokonca aj naše zahraničné pobočky,“ uzatvára Erik Baťalík z REINS.

Za rýchlym tempom rastu však vidí nielen výhody tejto formy predaja a kúpy nehnuteľností. Dôvodom sú aj relatívne lacné hypotéky, kvalita odborníkov v iBuyingu, technológie a dôvera, ktorú si za roky pôsobenia na trhu vybudovali.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: PR/Brand manažér Jana Trellová | Foto: LinkedIn, unsplash.com, pixabay.com & Getty Images