Rozhovor: Cesta je dobrodružstvom! Čím je cestovanie výnimočné!?

Klaudia Kissimonyiová má 22 rokov a je študentkou vysokej školy v Nitre. Študuje učiteľstvo psychológie a etiky. Je to moja veľmi dobrá kamarátka, ktorá mi v živote už naozaj veľa pomohla. Vždy mi bola oporou, podporou, pomocou a predovšetkým tou skutočnou kamarátkou kedykoľvek som to potrebovala. Práve z toho dôvodu som sa rozhodla uskutočniť s ňou rozhovor na tému CESTOVANIE. Aký názor zastáva na túto oblasť práve ona?

1. Čo si predstavíš pod pojmom cestovanie?

Pod pojmom cestovanie si ihneď predstavím určitú slobodu, zažívanie nových zážitkov, porovnávanie iných krajín. Cestovanie je pre mňa akýsi rozhľad vo svete, podáva mi nový obzor a je to aj cesta k vlastnému sebarozvoju. Chcem zažiť niečo nové, porovnať to, čo je iné u nás a čo v iných krajinách.

Cestovanie ako vianočný darček: Prečo sú zážitky čoraz hodnotnejšie ako  materiálne veci? | Aktuality.sk

2. V čom vidíš čaro cestovania?

Čaro cestovania? Veľmi zaujímavá otázka. Čarovné na samotnom cestovaní je podľa môjho názoru práve to, že môžem zažiť rôzne nové zážitky, situácie, spoznať nových ľudí a aj zažiť nejaké to dobrodružstvo. Kultúra danej krajiny ma vždy tiež veľmi fascinovala. Či už sa bavíme o rôznych tradíciách, domácej kuchyni či historických pamiatkach…

Architektúra Cestovanie Kultúra - Fotografia zdarma na Pixabay

3. Je miesto, ktoré by si chcela niekedy navštíviť? Ak áno, ktoré?

Počas svojho života som navštívila Chorvátsko a Taliansko. Možno moja odpoveď teraz mnohých zarazí, avšak do Talianska by som sa chcela vrátiť opäť a to konkrétne do mesta Linano, kde som mala možnosť byť na dovolenke. Veľmi sa mi tam páčilo. Či už sa bavíme o ľuďoch a či o niečom inom. Ľudia sú veľmi priateľskí a nápomocní, teda aspoň podľa mojej skúsenosti.

Lignano Taliansko 2020 - dovolenka pri mori v Lignane | Italia Travel

4. Ktorá krajina je podľa tvojho názoru najexotickejšia?

Keďže nemám veľkú možnosť to nejakým spôsobom porovnať, opäť by som sa priklonila k môjmu milovanému Taliansku. Keby môžem porovnať len samotné Chorvátsko s Talianskom, mala by som v tom úplne jasno. Chorvátsko sa mi páči omnoho menej ako Taliansko. Či už sa to týka oblastí ľudských vzťahov alebo užívania si života. V Taliansku som cítila neuveriteľný pokoj, relax, nápomocnosť od obyvateľov a more sa mi páčilo veľmi. Malo aj blahodárne účinky na pokožku a na celkové zdravie, čo som ihneď postrehla. Príjemná atmosféra a priateľná teplota nestojí ani za reč.

Hotel Taliansko - Lignano, Lignano, Friuli - Venezia Giulia, Taliansko,  Recenzie, Last-Minute

5. Ak by si mohla, s kým by si sa vybrala na okružnú plavbu po mori?

Určite s dedkom, s ktorým mám naozaj krásny vzťah. Hoci je to ťažké prijať, môj dedo má už svoje roky a nevieme ako dlho bude ešte medzi nami. Práve z toho dôvodu by som takúto plavbu absolvovala práve s ním. On ma už od malička učil, viedol na ceste životom a venoval mi časť svojho života. Zbožňujem ho.

Okružná plavba z Floridy na Kubu | CKGO2

6. V čom vidíš potenciál cestovania? V čom je cestovanie dobrodružné?

Potenciál cestovania ja osobne vnímam veľmi bohato. Ak niekam cestujem, automaticky od cesty niečo očakávam. Niekedy to však môže prečkať aj naše očakávania. A aj to je dobrodružné na cestovaní. Dobrodružstvo cestovania vidím aj v samotných ľuďoch, ktorí si ma dokonca pomýlili na dovolenke s taliankou. Mysleli si, že som obyvateľka tejto krajiny, avšak opak bol pravdou. Aj to bolo pre mňa subjektívne dobrodružstvo.

Dobrodružstvo a odvaha | AAPO

7. Videla si film, kde bolo cestovanie hlavným motívom? Chcela by si sa niekedy vžiť so samotnou situáciou v tomto filme?

Áno. Jedz, modli sa a miluj! Film, ktorý ma naozaj chytil za srdce a ukázal mi aj to, že žiť sa dá úplne iným spôsobom ako žijeme my. Predstaviteľka filmu Julia Roberts sa rozhodla, že z Ameriky odcestuje do Talianska. Tam sa naučila ako správne jesť, vychutnávať si jedlo. Z Talianska sa vydala do Indie, v ktorej ju terapeut viedol k správnemu sebarozvoju. Učil ju ako veci robiť správne. Zistila, že chce žiť inak a práve preto dala prednosť cestovaniu.

Jedz, modli sa a miluj | Markíza Dajto

8. Ako si sa cítila pri rozhovore?

Najskôr som si myslela, že budeme pojednávať o rôznych témach, avšak ústredná téma cestovania ma milo prekvapila. Veľmi príjemná a aktuálna téma, ktorá mi určite rozšírila obzor a donútila ma zamyslieť sa nad istými vecami, ktoré som si pred tým ani neuvedomovala. Tým, že som ťa poznala a že som mohla autenticky odpovedať som nepociťovala žiaden stres a ani napätie. Ďakujem ti za rozhovor a dúfam, že ešte pri nejakom sa stretneme aj v blízkej budúcnosti.

Zdroj: ČoJee.sk|Foto: Facebook.com, pixabay.com

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION