ROZHOVOR * Rapper NOVACANE po takmer trojročnom väzení: Zistil som, že to, čo sa dialo pred tým, bol riadny masaker. Žil som život ako z filmu a nebolo to úplne TOP!?

Neprešla tak dlhá doba od posledného rozhovoru, ktorý sme s NOVACANE pripravili ešte počas jeho 3-ročného pobytu za mrežami. Od Januára je však všetko inak a Chris začína nový život. Ako sa zmenilo jeho myslenie, životný štýl, na čom teraz pracuje a čomu sa venuje!? Všetko nájdeš v rozhovore!?

Ahoj, približne pred trištvrte rokom sme s tebou už jeden rozhovor pripravili. Vtedy si bol ešte vo väzení. Keďže si už teraz na slobode, povedz nám, ako sa cítiš?

Ahoj!? Pozri sa, od toho posledného rozhovoru už prešiel nejaký ten piatok. Zmenilo sa veľmi veľa. Veľa vecí ma prekvapilo po tých takmer troch rokoch a niektoré ma šokovali. Som rád že som vonku, ale ešte stále sa rozkukávam. Každopádne som už niečo začal písať a chcem točiť aj prvý klip. No a k tomu ako sa cítim – najlepšie ako to ide, mladý, slobodný chalan, takže lepšie byť nemôže.

Ako veľmi ťa zmenil pobyt v tomto zariadení? Na ktoré veci sa teraz pozeráš inak ako pred tým?

Na veľa vecí sa pozerám inak, veľa si človek uvedomuje čo robí, čo nemôže robiť, ale je to už automatické. Hádam to prejde, pretože sa strážim až moc. Je to celkom stres tento začiatok. Zmenil som pohľad na ľudí a správanie. Zistil som, že to, čo sa dialo pred tým bol riadny masaker. Žil som život ako z filmu a nebolo to úplne TOP. Dnes ma ľudia nespoznávajú. A keď áno, tak hovoria, že to nie som ja. Bohužiaľ a aj našťastie tam máš veľa času sám pre seba, aby si mohol premýšľať na tým, čo je a čo nie je dobré. Vtedy si veľa uvedomíš.

Tvoj instagram naznačuje, že si sa dosť vymakal a stále v tom pokračuješ. Plánuješ len cvičiť alebo svoju snahu zúžitkovať aj iným spôsobom?

Jasne, teraz sa dosť venujem cvičeniu, boxu a MMA. Určite mám v pláne zápasiť a zároveň sa venovať trénovaniu. Pomôcť ľuďom, ktorí majú napr. psychické problémy so svojím výzorom. Sám som si s tým prešiel, zvládol som to a rád by som toho využil a rád pomohol iným. Ale ako hovorím, dosť trénujem box, takže znova pôjdem touto cestou.

Zdroj: súkromný archív NOVACANE

Momentálne je na absolútnom vrchole pozornosti organizácia OKTAGON. Myslíš si, že by si sa tam mohol predstaviť?

Viem o tom, vnímam OKTAGON a zopár chalanov poznám. Úprimne si myslím, že keď všetko pôjde podľa plánu a ja budem ďalej trénovať, tak by som sa tam rád ukázal. Mám za sebou dobrý tím a hlavne človeka, ktorý je schopný ma pripraviť na všetko, resp. vytvoriť mi podmienky a dosť mi toho predať. Je to Eda Novak, spoluzakladateľ Bare Knuckle Boxing CZ a človek, s ktorým som mal možnosť trénovať v tých najhorších podmienkach.

Dosť fanúšikov ti ostalo. Prezraď im, ako teda vyzerá tvoj bežný deň?

Väčšinu času trávim cvičením, trénovaním, behaním a sledovaním stravy. Asi takto by som opísal svoj deň (smiech). Som presne mesiac vonku a ešte som skoro ani nestihol prechodiť Prahu. Takže makať, makať, makať.

Tri roky z tvojho života si bol teda oddelený od spoločnosti. Myslíš, že sa to na tvojej hudobnej tvorbe prejaví? Píšeš skladbu – o čom bude?

Jo, 3 roky boli celkom dlhé a dosť som sa zamýšľal nad tým, čo ma fakt baví. Keď mám byť úprimný, od posledného vydania v roku 2018 – EP NEZAVISLY ubehla doba. Dnes by som vydal max. 2 tracky. Teraz sa teda venujem niečomu úplne inému. Hlavne už žijem bez stresu. Nikto ani nevedel čo sa dialo, alebo že sa vôbec niečo deje a trvalo to celých 10 rokov. No nechcem sa už k tomu vracať. Takže rap robiť budem, lenže už s čistou hlavou a úplne fresh.

Môžeme očakávať album, alebo aspoň EP napr. už tento rok?

Ohľadne albumu alebo EP si nie som úplne istý, ale snáď minimálne EP spravím.

Keď sa teraz tak rozhliadneš po kolegoch z tvojej brandže, koho by si najviac chcel na spolupráci a prečo?

Ľudia zo scény sa dosť posunuli a teraz by som si asi hneď nespomenul, s kým by som chcel pracovať. Mám v hlave 3 mená, no tie ešte nechcem povedať.

Koľko textového materiálu si si pripravil počas tých troch rokov a chystáš sa niečo z toho pustiť von?

Textu mám hromadu, len som sa na ne ešte ani nepozrel. Píšem nové texty a možno sa k nim ani nevrátim a napíšem nové s čistou hlavou a s tým, že tam túto tému pridám.

Hudobná produkcia – vieš koho budeš oslovovať na svoje songy?

Čo sa týka beat-ov, jednoznačne boys z UK. Napr. LA On the track je môj dlhodobý G, ktorý robí naozaj nezmyselné beaty.

Aká je teda tvoja méta, ktorú by si chcel dosiahnuť v hudbe? Nejaký cieľ, vízia, možno úspech, ktorý keď dosiahneš, tak si povieš, že to malo zmysel? A teda nie len v hudbe, ale v tomto prípade aj v športe.

Určite presadiť sa aj mimo CZ a SK, pretože mám veľa textu v angličtine a s tým budem pokračovať, takže makať natoľko, aby to vyšlo. Už chystám spolupráce v UK, ale teraz je tá scéna skutočne obrovská a aj tí, čo niesú NO.1 sú fakt kvalitní rapperi. Napr. GS čo poznám v Londýne sú úplne prehnaní, ale proste na tú scénu nedosiahnu. Je to tam úplne iné ako tu, stále tam fungujú labely alebo zmluvy atď, tu moc nie. Takže, ak by sa to podarilo, vtedy by som bol naozaj spokojný. A v športe určite jasný cieľ – UFC!!!

Zdroj: súkromný archív NOVACANE

Zdroj: ČoJee!?

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION