Americký herec Sean Penn daroval jedného zo svojich dvoch Oscarov ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Stalo sa tak počas Pennovej návštevy Kyjeva, uviedla v utorok spravodajská stanica BBC News.

Na videozázname, ktorý prezident Zelenskyj zverejnil na komunikačnej webovej platforme Telegram, je vidno, ako udeľuje hercovi vysoké štátne vyznamenanie Rad za zásluhy. Ani Penn nepricestoval s prázdnymi rukami, daroval mu totiž svojho Oscara, ale iba na určitý čas:

,,Je to len symbolická hlúpa vec, ale ak viem, že je to tu s vami, budem sa cítiť lepšie a silnejšie za váš boj. Keď vyhráte, prineste to späť do Malibu,“ povedal Penn vo videu, ktoré zdieľala Zelenského kancelária.

,,Sean priniesol svoju sošku Oscara ako symbol viery vo víťazstvo našej krajiny. Na Ukrajine bude až do konca vojny,“ napísal Zelenskyj po tom, čo pôvodne odmietol Pennovu cenu Akadémie. Zároveň bez váhania dodal, že Ukrajina musí vyhrať.

62-ročný Penn, známy svojím politickým aktivizmom, v marci nakrúcal na Ukrajine dokumentárny film o ruskej vojenskej agresii, ktorú voči tejto krajine spustil 24. februára ruský prezident Vladimir Putin.

Herec neskôr vyhlásil, že uvažuje o pridaní sa k ukrajinským silám a zapojení do bojov proti Rusku. Kremeľskí predstavitelia už predtým zaradili Penna a jeho kolegu Bena Stillera na zoznam „nežiaducich osôb“. To znamená, že títo herci majú teraz zákaz vstupu do Ruska.

Sean Penn účinkoval vo vyše 50 filmoch a počas svojej kariéry herca a režiséra získal množstvo ocenení. Svojich dvoch Oscarov dostal za stvárnenie hlavných úloh v snímkach Tajomná rieka (2003) a Milk (2008).

Na Oscara však bol nominovaný ešte trikrát v rovnakej kategórii za výkony vo filmoch Mŕtvy muž prichádza (1995), Sladký ničomník (1999) a Ja som Sam (2001).

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR & Twitter | Foto: president.gov.ua