Šorty – Top 10 hip-hop rádioviek za 2016 + rozhovor

Vyspovedali sme známeho rozhlasového moderátora a spíkera Šortyho. O tom, ako žije, o hudbe ale aj plánoch do budúcnosti ti povie sám v rozhovore!?

 

1. Moja Reč – Offline feat. Andreas, prod. Jozef Engerer
YT: 1 574 000 view

2. Majk Spirit – Generácya feat. Eva farna, Prod. Marek Šurin
YT: 1 560 000 view

3. Vladis – Babylon feat. Majk Spirit, Maxo, Prod. Adrian Kutný
YT: 1 379 000 view

4. Igor Kmeťo & Rytmus – Oni Chcú Ma Mať, Prod. Dtonate
YT: 3 557 000 view

5. Otis – úprimný, prod. Elpe
YT: 690 000 vie

6. H16 – Každý Deň , prod. Abe + Domeno
YT: 2 308 000 view

7. Kali – Púšťam ťa, prod. Peter Pann
YT: 4 445 000 view

8. Moja Reč – Všetko OK ft. Majk Spirit, prod. Jozef Engerer, Adrian Kutný
YT: 2 175 000 view

9. Majk Spirit – Primetime, prod. Littlebeat
YT: 19 773 000 view

10. ŠORTY – #HEYGIRL ft. ADISS, ELPE, prod. Hoodiny
YT: 752 000 view

 

Ahoj Dušan, alebo teda umelecky Šorty. Hore sme si mohli prečítať výber tvojich TOP 10 hip-hop skladieb, ktoré sa hrali v rádiách. Povedz, aký je tvoj bežný život ako moderátora v známom rádiu a zároveň hudobníka?

Veľa času trávim v rádiu. Moji kolegovia sú zároveň aj moji kamoši. V priestoroch rádia máme dokonca xbox, hrávame NHL alebo FIFU. Keď nie som v rádiu, som doma, keďže bývame s frajerkou spolu, trávime spolu čo najviac času a radi cestujeme.

 

Povedz, ako si sa k takej práci dostal? Postrčil ťa niekto, alebo si sa proste rozhodol že chceš preraziť v tomto odvetví?

Od malička som napodobňoval hlasy známych osobností, medzi ktorými boli aj moderátori. Neskôr som sa zameral na spevákov, rapperov. Skrz to som sa ocitol ako hosť v rannej šou Zoo Europy 2. V tom období hľadali nový hlas. Zapáčil som sa im, aj keď som predtým nikdy netušil, že by sa mi mohlo podariť dostať takýto job.

 

Zdroj: Šorty

 

Kedy si s hudbou začal (vek)? Čomu si sa venoval ako prvému?

Ako malý chlapec som začal Michaelom Jacksonom a jeho tanečkami. Mal som asi 8 rokov, možno menej.

 

Akú hudbu si momentálne ideš? Veci čo si najradšej vypočuješ z SK scény? A zahraničnej?

Keďže som moderátor v rádiu, v ktorom playlist tvoria predovšetkým najúspešnejšie a najnovšie songy rôzneho žánru, dá sa povedať, že počúvam všetko, čo mi nejak padne do ucha. Samozrejme, predovšetkým rap, ale idem si aj edm (The Chainsmokers, Galantis, Martin Garrix), zo slovenskej scény si idem hlavne speváka a producenta MAXA. Som rád, že je súčasťou môjho aktuálneho songu.

 

Od imitácií si sa dostal až po vlastnú tvorbu. Momentálne máš už za sebou megaúspešný letný hit Heygirl a neskôr si pridal aj song All i can see… Priblížme si tú prvú skladbu. Ako dlho vznikala?

Samotný nápad vznikol v štúdiu, najskôr s inou hudbou. Prvé akordy Hoodiniho a začali sme si hmkať melódiu. Za pol hodinu sme mali vymyslený refrén. Text som dokončil za pár dní, pričom pôvodný feat mal byť s chalanmi z Mojej reči. Chalani ale dokončovali album a ja som už chcel mať final. Nakoniec sme sa spojili s Adissom a Elpem. Hoodiny spravil živšiu, tanečnejšiu instru a bolo.

 

Ako prebiehala spolupráca s Adissom a Elpem? Musel si ich dlho presviedčať?

Vôbec nie. S Adissom a Elpem sa navzájom ceníme a obaja v songu cítili potenciál hitu.

 

Zdroj: Šorty

 

Čo hovoríš na to, že to v lete tak vypálilo? Aké si mal pocity, keď sa to začalo považovať za jeden z najlepších letných hitov? Čo to pre teba znamená?

Veľmi ma to tešilo, ale dosť sme to predpokladali, lebo je to song, pri ktorom si človek vážne zapamätá refrén. Nie je to žiadna sociálna téma a ani egotrip. Srší z toho leto a pozitívna energia.

 

Ako na to reagovalo tvoje okolie a najbližší? Počul si slová chvály? Ak áno, čo bolo najčastejšie?

Písalo mi mnoho ľudí, tesne po premiére v rádiu som často stretával ľudí na rôznych akciách, ktorí ma zastavovali a chválili song, fotili sa so mnou. Trochu ma ale mrzí, že sme nakoniec nenatočili klip.

 

Je úplne jasné, že keď má niekto úspech, prichádza s tým aj menšia či väčšia vlna haters. Stretol si sa s tým? Dokážu ťa takí ľudia k niečomu ďalšiemu posunúť?

Nie. Myslím, že ešte nie som natoľko známy, aby mi ktosi závidel. A ak áno, neprejavuje sa. Ale verím, že dostane možnosť.

 

Heygirl a All I can see – produkcia Hoodini. Aký je váš vzťah? Spolupracovali ste spolu aj pred tým alebo to všetko začalo až prvým singlom?

S Hoodim sa poznáme už cca 5 rokov. Najskôr sme o sebe len počuli, jeho hudby som registroval už dlhšiu dobu a prvá spolupráca bola na skladbe rappera zo Zvolena menom Mako, na ktorej som hosťoval. Hoodini je mladý, talentovaný týpek a sme dosť dobrý kamoši. Žánrovo si sedíme a chystáme spolu nové veci.

 

Ako je to teraz? Si moderátor a venuješ sa popri tom hudbe alebo naopak? Čo ťa viac napĺňa?

Vždy som túžil živiť sa niečím, čo ma bude napĺňať a som rád, že sa to deje. Hudbu milujem a venujem sa jej od detstva, mám to celkom vyvážené (moderátor – umelec).

 

Naspäť k moderovaniu. Teraz nie v rádiu, ale tie „live“. Čo najväčšie si moderoval? Ktorá z množstva moderovačiek je pre teba najväčším zážitkom?

Len prednedávnom som moderoval odovzdávanie cien Roma Spirit 2016 s Karin Haydu pre RTVS. A bolo to super.

 

Zdroj: Šorty

 

Čo nové na nás chystáš? Na rok 2017? Singel, album alebo podobné veci? Prípadne dáky vlastný projekt?

Mojím cieľom je vydať EP. Vydať jednoducho 7-8 vecí na CD. Vo februári vyjde tretí singel a po ňom uvidím, čo ďalej. Samozrejme verím, že single budem vydávať po celý rok.

 

Máš aj ty nejaké ponuky na spolupráce? Teda kontaktoval ťa už niekto, či mu nedodáš slohu, feat?

Chystáme vec s Petrom Pannom, Plexom, Mega M a je toho viac, ale kým to nie je, azda zatiaľ neprezradím. Ale bude to veľké.

 

A ešte sa teda vrátim k imitáciám. Na internete je množstvo videí ako imituješ rapperov, moderátorov, farmárov. Nemal si problém s tým, že ich napodobňuješ?

Práve naopak. S mnohými som sa stretol osobne a cenia to. Prednedávnom som sa stretol s Rezom a bola to sranda.

 

Priznaj sa, ako sa to dá? Dá sa to naučiť alebo to máš proste v sebe? Ako si to objavil? Kto je pre teba najľahšie a kto najťažšie imitovateľný?

Ako som na začiatku spomínal, venoval som sa tomu už v detstve a ani neviem, ako to vo mne začalo. Proste ma to bavilo. Žiaden hlas sa neimituje ľahko. Ak chcem, aby som znel presne ako dotyčný, okrem sfarbenia hlasu je tam treba vychytať jeho artikuláciu, možno rečové vady, rýchlosť rozprávania.

 

Náš rozhovor je na konci. Povedz teda, čo by si odkázal mladým a ambicióznym, začínajúcim v tvojom odbore? Nejaká dobrá rada alebo niečo, čím sa majú riadiť?

Predovšetkým by mali budovať svoj talent, nech sa deje čokoľvek. Dôležité je nehovoriť samému sebe „nedá sa to, toto nedokážem, neviem to“. Človek totiž skutočne dosiahne všetko, čo jeho idol/vzor, len musí ísť akoukoľvek cestou vytrvalo a nebáť sa výziev.

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION