Spojené štáty odstránili najväčšiu teroristickú hrozbu sveta. Týmito slovami opísal vo štvrtok americký prezident Joe Biden zabitie vodcu militantnej organizácie Islamský štát (IS) abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího. TASR o tom informovala na základe tlačového brífingu, ktorý Biely dom prenášal naživo na svojich internetových stránkach.

„Minulú noc na môj príkaz americká armáda úspešne odstránila veľkú bezpečnostnú hrozbu pre celý svet. Zneškodnili sme lídra Islamského štátu abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího. Lídrom IS sa stal v roku 2019. Odvtedy útočil na Američanov a našich spojencov vrátane civilistov,“ vyhlásil Biden a dodal, že vďaka akcii už „tento hrozný vodca teroristov nejestvuje.“

Šéf militantnej organizácie IS zahynul počas operácie amerických špeciálnych síl v noci na štvrtok. Prezident USA spresnil, že Kurajší zomrel po tom, ako sám odpálil výbušninu.

„Keď sa naše jednotky snažili zajať tohto teroristu, vo svojom poslednom akte zúfalej zbabelosti sa rozhodol vyhodiť sa do vzduchu. Vzal so sebou niekoľko členov vlastnej rodiny,“ spresnil Biden. Kurajší viedol IS od smrti predchádzajúceho vodcu abú Bakra Baghdádího v roku 2019. Ten tiež spáchal samovraždu, keď hrozilo, že padne do rúk amerických vojakov.

AP Photo/Ghaith Alsayed

Príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek dopravili v noci vrtuľníkmi na miesto za mestečkom Atima neďaleko hraníc Sýrie s Tureckom, kde sa zdržiaval Kurajší. Išlo o jednoposchodový dom obkolesený olivami mimo zastavanej oblasti. Následne došlo k približne dvojhodinovej prestrelke amerických vojakov s militantmi. Dvojtisícovým mestečkom podľa svedkov okrem nepretržitej streľby otriasali aj výbuchy.

Spolupracovník agentúry AP neskôr na mieste videl kusy tiel rozptýlené v okolí domu. Vrchné poschodie bolo podľa jeho vyjadrenia takmer úplne zničené. Záchranári informovali, že na mieste zahynulo 13 ľudí vrátane šiestich detí a štyroch žien.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva už predtým oznámilo, že protiteroristická operácia amerických jednotiek osobitného určenia si vyžiadala najmenej 13 obetí vrátane siedmich civilistov: štyroch detí a troch žien. Ciele operácie neboli bezprostredne jasné, komentáre na sociálnych sieťach naznačovali, že americký útok bol zameraný na príslušníkov al-Káidy.

V tejto oblasti operujú predovšetkým ozbrojené skupiny podporované Tureckom, ale nachádzajú sa tu aj niektorí poprední predstavitelia al-Káidy. Útočisko v oblasti však našli aj členovia konkurenčnej skupiny Islamský štát.

Zdroj: TASR, redakcia / foto: AP Photo/Ghaith Alsayed