V poslednom období mnoho ľudí prežíva úzkosť, napätie, stres a mnoho ďalších negatívnych sprievodných príznakov.

Môže za to nepriaznivá situácia, ktorá sa točí okolo zákerného vírusu? Myslím si, že z veľkej časti určite áno. Dlhšiu dobu bojujem z nepríjemnými pocitmi aj ja, čo ma prinútilo zamyslieť sa nad sebou a priespieť k zmene svojho jedálnička.

Nechutenstvo do jedla: Má rozličné príčiny, ktoré z nich poznáte? - príznak  | Zdravotéka

Som človek, ktorý sa vedel vždy schuti a s radosťou najesť, no v poslednom čase je všetkému inak. Dennodenné nechutenstvo a pokles na hmotnosti ma sprevádzajú už takmer rok. Predstavte si, že sa ráno prebudíte, no na raňajky nemôžete ani len pomyslieť, lebo už zo samotnej predstavy sa Vám dvíha žalúdok. Nie je to naozaj nič príjemné.

Náhla strata hmotnosti, ktorá nie je výsledkom sprísneného stravovacieho  plánu, by vás mala prinútiť k obozretnosti. Tento príznak, ktorý zvyčajne  sprevádza strata chuti do jedla a únava, môže totiž ukazovať na rakovinu

Preto som sa rozhodla pristúpiť k radikálnej zmene z hľadiska svojho životného štýlu a samotného stravovania. Začala som sa upriamovať na potraviny nielen zdravé, no aj na tie s vysokým obsahom tukov. Z každej strany počúvam, že ľudia chcú schudnúť, no ja sa snažím priberať. Ktoré potraviny sú zdrojom bohatým na tuky?

Koronavírus: Pestrá strava je základ - Zdravá výživa - Zdravie - Pravda.sk

Chia semienka

Semiačka v sebe obsahujú vysoký obsah tuku a považujú sa aj za jedlo veľmi mastné. Ide však o tuky, ktoré obsahujú omega- 3 mastné kyseliny. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, chia semiačka dokážu človeka nasýtiť na poriadne dlhú dobu. Vláknina a zdravé tuky sú v tomto zdroji potravy bohato zastúpené.

CHIA semienka - BioSalus

Horká čokoláda

Nie je žiadnym tajomstvom ak poviem, že čokoláda a výrobky z nej prispievajú k zvyšovaniu hmotnosti človeka. Ak však plánujete jesť a priberať zdravo tak by ste sa mali zamerať na horkú čokoládu, ktorá vykazuje priaznivé účinky na oblasť trávenia. Táto pochutinka v sebe obsahuje aj mnoho antioxidantov.

Horká čokoláda a jej zdravotné výhody - Webnoviny.sk

Vajcia

Vajíčka patria nepochybne do zoznamu potravín, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Bielka sú síce výživnejšie, no nemali by ste sa vyhýbať ani žĺtkam, ktoré obsahujú mnoho vitamínov nevyhnutných pre Vaše zdravé fungovanie. Vajíčka sú síce diétne, no v neposlednom rade aj veľmi zdravé.

Omilostené vajíčka dostali zelenú: Čo všetko ste o nich možno netušili? |  Plnielanu.sk

Olivový olej

Pravda je taká, že hoci jedna lyžička má asi 120 kalórií, rozhodne by sme sa jej nemali vyhýbať. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny a mnoho ďalších vitamínov nevyhnutných pre zdravé fungovanie.

Olivový olej - účinky, užívanie, použitie a skúsenosti - Mediteka.sk

Orechy

Mandle, vlašské orechy, arašidy či pistácie? Všetky sú zdrojom tukov. Hoci sú kalorické, no zároveň sú veľmi chutné a zdravé. Rôzne výskumy preukázali aj skutočnosť, že ľudia, ktorí pravidelne jedia orechy, vykazujú menší nárast chorôb a vyznačujú sa veľkou odolnosťou.

Za hrsť orechov každý deň: Stačí sa v nich vyznať | Plnielanu.sk

Mastné ryby

Losos, pstruh, makrela a sardinky rozhodne nemôžu v našom jedálničku chýbať. Okrem toho, že obsahujú mnoho výživných látok, sú veľkým zdrojom tukov, avšak tých zdravých. Tuky nachádzajúce sa v rybách prispievajú k lepšej činnosti pečene aj samotného srdca.

Oleje rybne i ich właściwości zdrowotne | tylkomedycyna.pl

Plnotučný jogurt

Mnoho ľudí zastáva presvedčenie, že jogurty majú za následok chudnutie. Opak je však pravdou. Napriek tomu, že obsahujú mnoho minerálov a výživných látok, prispievajú aj k zvýšeniu hmotnosti u človeka. Ideálne je to, ak si na raňajky zmiešate s bielym jogurtom cereálie či ovsené vločky a o zdravé a výdatné raňajky máte postarané.

Jogurt biely plnotučný - gemerskadebnicka.sk

Avokádo

Ovocie má za následok priberanie? Neverím tomu. Však ovocie jedia len modelky, ktoré sa snažia udržať si bezchybnú líniu.” Fráza, s ktorou sa stretávame pomerne často, avšak ľudia sa môžu mýliť. Hoci sa to nezdá toto exotické ovocie v sebe obsahuje omega-3 a 6 mastné kyseliny. V neposlednom rade podporuje aj činnosť trávenia človeka.

Famózna zdravá sladkosť: Avokádo na sladko! - Dámskajazda

Zdroj: ČoJee!?, kamzakrasou.sk|Foto: akyprotein.sk, zdraviepravda.sk