Tento projekt ti ukáže, ako sociálne siete ovplyvňujú naše vzťahy. Fotograf poukázal na negatívnu stránku!?

Ovplyvňujú náš každodenný život. Súkromný, pracovný a vlastne všetky aspekty, ktoré nás len môžu napadnúť. Čo sa za tým ale skrýva a čo všetko pre to obetujeme? Zabúdame na základné ľudské hodnoty a odsúvame na bok podstatnejšie veci len kvôli tomu, aby sme boli súčasťou “sociálnej spoločnosti?”

Je to tak. Avšak česť výnimkám. Fenomén menom sociálne siete sa dostal medzi ľudí a doslova sa im vryl pod kožu. Je tento vzťah založený na symbióze alebo skôr na parazityzme? Pre tento článok sme sa rozhodli použiť ilustrácie od autora, ktorý si paradoxne na sociálnej sieti Facebook hovorí Begemotfoto. Rozhodol sa poukázať na fakt, ako sa kvôli sociálnym sieťam vytráca z ľudí život a ako sa ich život všeobecne mení. Musím povedať, že zrejme trafil do čierneho. Ale ako to vlastne je?

Môžem vyjadriť len súhlas. My, ešte stále mladí ľudia, ktorý sme sa narodili pred dobou Facebooku a podobne, si dobre pamätáme, ako naše detstvo a svet okolo nás vyzeral. Prechádzky, rozprávanie, šport a hlavne medziľudský kontakt. Oveľa viac medziľudského kontaktu. Kedysi domácnosť pripomínala skôr miesto, kam sme sa chodili vyspať a rodičia nás nevedeli dostať domov. Dnes viac menej pripomína poloosvetlenú miestnoť, pričom zdrojom svetla sú mobilné telefóny. Zabudli sme azda žiť a užívať si voľné chvíle s osobami, ktoré sú nám nájbližšie? Nie je to len o kontakte s priateľmi, ale aj o kontakte s rodičmi a rodinou, súrodencami a podobne. Prečo nás vlastne začalo viacej zaujímať to, ako sa majú ľudia, ktorých ani nepoznáme, alebo poznáme len málo. Prečo sme sa začali predbiehať, kto pridá krajšiu fotku, krajší príbeh, kto si viac užíva život a má nutkanie sa o to podeliť s okolím na sieti? Asi za to môže pocit uznania a zvýšenej sebadôvery, ktorý sa nám dostáva formou lajkov a rôznych emotikonov od ľudí, ktorí vlastne tiež “dospievajú rýchlejšie” a zrejme tak isto zabudli tráviť voľný čas inak, ako sústredením na čo najväčší display vo svojej dlani. Stojí nám vôbec za to označenie páči sa mi to práve od takýchto osôb.

Samozrejme, že sa tým dá aj živiť. Na svete je mnoho influencerov a podobne, populárnych osobností, čo za svoju sledovanosť dostávajú zaplatené. Nie len finančne, ale aj naturálne. Pre nich je to na propagáciu super miesto. Ale na druhej strane, neustále sledovanie, ba priam až stalkovanie nám nie len že kradne a zabíja čas, ale nás aj odpútava od najbližších. Pred monitormi trávime čoraz viac času a teda čoraz menej času využívame na ostatné, no omnoho podstatnejšie veci. Spoločnosť presedlala z reálnych vzťahov na tie nehmatateľné. Veď tam je všetko ľahšie, či už osloviť niekoho alebo sa k niečomu vyjadriť, klamať, dokonca podvádzať. No nechýba ti niekedy hlas tej osoby na druhej strane? Počuť znova intonáciu? Nezisťovať to, či sa usmieva len zo smajlíkov?

Ale áno, je taká doba, vyspelá technika diktuje tempo, každý kto sa opováži vyčnievať z davu okamžite zaostáva. Asi to bude tým, že keď dnes nezapneš sociálne siete, prídeš o toľko vecí, o toľko postrehov, že na druhý deň zrejme prestane realita úplne existovať. Kto by chcel prísť o krásnu fotku vzdialenej kamarátky, ktorá síce vyzerá nádherne, no je fotená na smetiku, ale za to dokonale orezaná.

Asi sa život ľudí v našom okolí zmenil, a my sme sa stali súčasťou systému, kde reklama, neosobný kontakt a poupravená realita znamená viac ako objatie…

Fotograf za tento svoj projekt už stihol zýskať nejedno ocenenie, napríklad 1. miesto na Professional Portfolio category of this year’s Tokyo International Photography Awards (TIPA) . Pomenoval ho celkom príznačne – Disconnecting Connection

Tak si teda vychutnajte ilustrácie od umelca, ktorý tieto okamihy zaznamenal…

zdroj: facebook.com/begemotfoto

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION