V detstve sa mu vysmievali, dnes je kráľom hip-hopu: Americký raper Eminem oslavuje svoje narodeniny!

Americký raper Marshall Bruce Mathers III, známy skôr pod umeleckým menom Eminem, patrí k najznámejším a zároveň aj k najkontroverznejším umelcom vo svete hip-hopu. Tento legendárny raper dnes oslavuje svoje 48. narodeniny! Prinášame vám preto zopár zaujímavostí z jeho života a kariéry.

Eminem svoj talent dokazuje každý jedeň deň. Svedčia o tom jeho nenahraditeľné skladby, vypredané albumy a koncerty, niekoľko cien Grammy a American Music Awards a dokonca aj Oscar za pieseň Lose Yourself z filmu 8. míľa. Je to historicky prvá rapová skladba, ktorá získala Oscara.

V prvej dekáde 21. storočia sa stal vôbec najlepšie predávaným interpretom na svete. Magazín Rolling Stone ho zaradil medzi sto najlepších umelcov histórie a taktiež mu udelil titul Kráľ hip-hopu.

Ťažké detstvo

Každý verný fanúšik pozná jeho život. To, že vyrastal bez otca, vám asi hovoriť nemusím. Detstvo a obdobie dospievania prežil v Detroite, kde býval v chudobnej štvrti s mamou.

Na škole ho šikanovali a spolužiaci mu dali prezývku Mickey, údajne kvôli veľkým ušiam. Keď mal 17 rokov, zanechal strednú školu a živil sa ako kuchár, ale aj ako umývač riadu v miestnych reštauráciách.

Pôvodne sa chcel stať autorom komiksov, no ako vieme, nestalo sa tak. V súčasnosti však vlastní obrovskú zbierku komiksov. Tento sen sa mu istým spôsom splnil, každopádne sme radi, že ho osud spojil s hudbou. Čo by sme dnes inak počúvali?

Inšpiráciu mu dáva sám život

Často rapuje o svojom živote. Eminemove texty a piesne nám môžu veľa povedať o jeho finančných či osobných problémoch, závislosti na drogách a alkohole, ale aj o neúspešnej samovražde.

Postupne si Slim Shady uvedomil, že musí ísť príkladom pre fanúšikov, a tak zmenil štýl rapovania a písania textov. Začal viac rapovať o násilí, drogách, sexe a duševných poruchách. 

Už niekoľko rokov je čistý. V súčasnosti je podľa vlastných slov jeho jedinou drogou hudba.

Navždy tu zanechá stopy

Jeho v poradí tretí album, The Marshall Matters LP, sa stal najrýchlejšie predávajúcim sólo albumom v Severnej Amerike. Za prvý týždeň sa predalo vyše 1,76 milióna kópií a predbehol tak CD Baby One More Time od Britney Spears. Zároveň prekonal aj dovtedajší rekord Snoop Dogga, ktorý držal titul najrýchlejšie sa predávajúci hip-hopový album.

Singel Rap God bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Je to hudobný hit s najväčším počtom slov v histórii. Do skladby dlhej 6 minút dokázal natlačiť neuveriteľných 1560 slov.

Album Kamikaze, ktorý vyšiel v roku 2018, bol dôkazom toho, že si Eminem stále dokáže udržať a upevniť svoju pozíciu v rapovom svete.

Zdroj: wikipedia.org, webnoviny.sk, noizz.sk & famousbirthdays.com | Foto: pinterest.com

Čítajte ďalej

JOIN THE DISCUSSION