Obyvatelia severoírskeho mesta Londonderry si v nedeľu pripomínajú 50. výročie tzv. Krvavej nedele z 30. januára 1972, ktorá si vyžiadala 14 obetí na životoch. Informovali o tom agentúra AFP a stanica BBC na svojej webovej stránke.

Príslušníci 1. práporu britského výsadkového pluku v Londonderry (neoficiálne Derry) 30. januára 1972 spustili streľbu na účastníkov protestného pochodu usporiadaného Severoírskou asociáciou pre občianske práva (NICRA).

Trinásť ľudí prišlo na mieste o život a najmenej pätnásť ďalších utrpelo zranenia. Štrnásta osoba zraneniam podľahla neskôr, píše agentúra Reuters.

Stovky ľudí vrátane rodinných príslušníkov obetí sa v nedeľu, t. j. 30. januára 2022, vydali na podobnú trasu, akou viedol pochod v roku 1972. Deti niesli biele ruže a fotografie obetí. V meste sa konala aj bohoslužba venovaná spomienke na obete.

Viacerí z účastníkov žiadali, aby zodpovední príslušníci výsadkárskeho pluku boli predvedení pred spravodlivosť.

Ľudia vyšli do ulíc Londonderry, aby si uctili pamiatku obetí

Jeden z najtemnejších dní v dejinách Veľkej Británie

Obete tejto tragédie si v stredu 26. januára uctil aj britský premiér Boris Johnson. Krvavú nedeľu označil za „jeden z najtemnejších dní“ v dejinách Británie.

Krvavá nedeľa bola jedným z najtragickejších dní obdobia nazývaného Troubles (Nepokoje), ktoré začalo už na konci 60. rokov 20. storočia. Proti sebe stáli republikáni – katolíci usilujúci sa o to, aby sa Severné Írsko odtrhlo od Spojeného kráľovstva a stalo sa súčasťou Írska. Na druhej strane stáli unionisti – väčšinou protestanti, ktorí uprednostňovali zotrvanie Ulsteru v rámci Británie.

Na zhromaždení v Londonderry sa v januári 1972 zúčastnili tisíce ľudí, píše BBC. Chceli vyjadriť nespokojnosť s novým zákonom, ktorý úradom umožňoval uväzniť ľudí bez súdneho procesu. Severoírsky parlament však takéto zhromaždenia zakázal a do ulíc nasadil armádu.

Zátarasy postavené vojakmi účastníkom pochodu zabránili dostať sa do centra mesta. Následne došlo k zrážkam a príslušníci výsadkového pluku začali ľudí zatýkať.

Demonštranti začali krátko pred 16.00 hod. hádzať kamene a vojaci odpovedali streľbou gumovými projektilmi. Neskôr použili aj ostrú muníciu.

Charlie Nash videl smrť svojho 19-ročného bratranca Williama Nasha, ktorého zabil člen britského parašutistického pluku.

,,Mysleli sme si, že by mohlo dôjsť k výtržnostiam, ale nie k tomu, čo sa v skutočnosti stalo. Najprv sme si mysleli, že sú to gumené projektily, ale potom sme videli Hugha Gilmoura (jeden z obetí) ležať mŕtveho,“ spomína dnes 73-ročný Nash pre agentúru AFP.

Spomienky vystavené v Londonderry

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: AP, Getty Images / Charles McQuillan & Reuters / Clodagh Kilcoyne