Albert Korir vyhral mužskú kategóriu maratónu za 2:08:22, zatiaľ čo Peres Jepchirchir vyhrala ženskú za 2:22.39 po víťazstve aj na hrách v Tokiu

Viola Cheptoo bola počas nedeľného maratónu v new Yorku sústredená na beh. Nazrela cez rameno a vyslovila prosbu smerom k Peres Jepchirchira. Dve Keňanky viedli ženské preteky v tesnom závese s Ababel Yesheneh z Etiópie. Cheeptoo chcela zúfalo zostať vpredu čo najdlhšie.

„Mohli by ste mi prosím pomôcť dôjsť aspoň do 35k?“ Cheptoo si spomenula, že sa pýtala Jepchirchira. Hovorila o bode v trase menej ako päť míľ od cieľa.

„Bola dosť milá na to, aby šla so mnou.“

bežkyne maratónu v NY

Cheptoo bola pri svojom maratónskom debute sebavedomo odvážna. Na druhej strane Jepchirchir je v behu na diaľku ako doma. Len tri mesiace ju delili od zlatej medaily v ženskom maratóne na olympijských hrách v Tokiu. Teraz mala históriu na dosah: Dúfala, že sa stane prvou olympijskou víťazkou, ktorá pridá do svojho životopisu aj víťazstvo v maratóne v New Yorku.

Jepchirchir teda neustále povzbudzovala Cheptoo – aby sa pevne držala, tvrdo bojovala – keď bežali bok po boku do Central Parku, kde im fandili husté davy. V prejave atletickej zdatnosti, ktorá sa zdala byť takmer nevyhnutná, sa Jepchirchirovej podarilo vyhrať za 2 hodiny 22 minút a 39 sekúnd, pričom skončila pred Cheptoovou s druhým miestom a pred Yeshanehovou na treťom mieste.

„Moja príprava bola krátka,“ povedala Jepchirchir, „ale snažila som sa zo všetkých síl.“

Jepchirchir po výhre maratónu v NY

Korirov víťazný čas bol 2:08:22: Bolo to jeho prvé veľké víťazstvo. Nasledoval ho Mohamed Reda El Aaraby, ktorý zaostal o 44 sekúnd. Tretí bol Faniel, potom Kibet.

Veľmi obdivuhodná bola vytrvalosť Alberta Korira, mužského šampióna, ktorý trénoval doma v Keni počas pandémie. Snažil sa tak naviazať na jeho druhé miesto z maratónu v roku 2019.