Z väzenia na americkej základni Guantánamo na Kube prepustili najstaršieho väzňa, ktorý bol zadržaný za financovanie terorizmu. Teraz sa vrátil naspäť do rodného Pakistanu. Oznámilo to v sobotu ministerstvo zahraničných vecí v Islamabade, píše agentúra AFP.

Pakistanský podnikateľ Sajfulláh (Ulláh) Paráčá bol v rámci tzv. americkej vojny proti terorizmu zatknutý v roku 2003 v Thajsku pre podozrenia z financovania teroristickej siete al-Káida. Dnes má okolo 75 rokov a nikdy voči nemu oficiálne nevzniesli žiadne obvinenia. Samotný Paráčá dlhodobo akúkoľvek vinu odmietal a tvrdil, že má pozitívny vzťah k USA, kde aj v minulosti študoval.

Podľa amerických úradov pred svojím zadržaním udržiaval kontakty s poprednými vodcami al-Káidy, a to vrátane Usámu bin Ládina a Chálida Šajcha Muhammada.

Z amerického väzenia Guantánamo prepustili najstaršieho väzňa, zadržaný bol za financovanie terorizmu
Zdroj: Freepik

Schválil to prezident Joe Biden, teraz je pod tlakom

Jeho prepustenie z kontroverzného väzenia na Guantáname mal schváliť ešte vlani prezident USA Joe Biden, a to spoločne s ďalšími dvoma väzňami z Pakistanu a Jemenu.

,,Sme potešení z toho, že sa pakistanský občan zadržiavaný v zahraničí mohol vrátiť ku svojej rodine,“ uviedol na margo Paráčovho prepustenia pakistanský rezort diplomacie.

Repatriácii však predchádzal komplikovaný prípravný proces.

Biden je podľa AFP pod tlakom, pretože teraz žiadajú, aby prepustil zvyšných zhruba 40 väzňov z Guantánama, respektíve, aby prebehli súdne procesy s tými, ktorých vinia z priameho napojenia na al-Káidu. Na základni sa stále nachádza niekoľko mužov zapletených do útokov z 11. septembra 2001 a iných útokov spáchaných militantmi z al-Káidy.

Kontroverznú väznicu na Guantáname založili práve po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001. Prvé osoby podozrivé z terorizmu tam umiestnili už v roku 2002 a v jednom období tam bolo až 800 väzňov.

Čítajte tiež:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? | Foto: Freepik / koláž