Takmer polovica obyvateľov náboženského zariadenia v meste Cheonan mala pozitívny test na Covid-19. Toto prepuknutie prichádza s nárastom počtu prípadov v Južnej Kórei.

Juhokórejskí predstavitelia v utorok uviedli, že zatvorili náboženské zariadenie v meste Cheonan. Stalo sa tak po tom, čo 210 z jeho 427 obyvateľov malo tento týždeň pozitívny test na koronavírus. Ide o prepuknutie, ktoré prichádza v čase, keď počet prípadov v krajine rekordne stúpa.

Najmenej 191 obyvateľov zariadenia, ktorí sa nakazili vírusom nebolo očkovaných, povedal Lee Sunhee, riaditeľ tímu na kontrolu infekčných chorôb pre Cheonan v provincii Južný Chungcheong. Úradníci nezverejnili názov náboženského zariadenia s odvolaním sa na zákony na kontrolu chorôb, ktoré majú chrániť súkromie.

Kostoly po celom svete boli počas pandémie v centre niekoľkých ohnísk. V Južnej Kórei bola Ježišova cirkev Shincheonji spojená s viac ako 5000 prípadmi, ktoré spôsobili prvú vlnu vírusu v krajine. Túto cirkev mnohí Juhokórejčania považujú za kult.

narast pípadov v Kórei

Úradníci obviňujú cirkev z toto, že bráni snahám bojovať proti pandémii tým, že vláde neposkytla úplný zoznam svojich členov.

Južná Kórea sa odvtedy do značnej mier vyhla veľkým ohniskám a začala sa pomaly znova otvárať pre niektorých návštevníkov. Zatiaľ čo prípady za posledné dva týždne vyskočili na rekordnú úroveň – v utorok dosiahli 116 denných infekcií, čo je najviac od pandémie – zostali relatívne nízke v porovnaní s väčšinou sveta. Šesť denných prípadov na 100 000 ľudí v porovnaní s 29 v USA, 36 v Singapure a 159 v Rakúsku.

Situácia sama osebe nie je taká zlá na celoštátnej úrovni,“ povedal minulý týždeň Kwon Jun-Wook, zástupca šéfa Kórejskej agentúry pre kontrolu a prevenciu chorôb a riaditeľ Kórejského národného inštitútu zdravia a dodal, že „nie je dostatočne vážna, aby to odôvodňovalo zastavenie znovuotvorenia krajiny.

Úradníci však uviedli, že počet vážnych prípadov zaťažil zdravotný systém krajiny. Jednotky intenzívnej starostlivosti dosiahli za posledný týždeň v Soule a okolí 77 percent kapacity, uviedol v pondelok riaditeľ K.D.C.A. Jeong Eun-kyeong.

Z dôvodu narastajúcej hospitalizácie s Covidom vláda plánovala zabezpečiť viac ako 260 lôžok pre ľudí s ťažkými chorobami, informovalo v stredu Ústredné riaditeľstvo pre zvládanie katastrof.

Členovia náboženského zariadenia v Cheoname spolu žili a modlili sa. Asi 70 z nich sa 15. a 16. novembra zúčastnilo na veľkom podujatí na výrobu kimchi, povedal Kim Eunchong. Je to predstaviteľ divízie kontroly infekčných chorôb provinčného zdravotného úradu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: apnews, bbc, nytimes