Divoké hrochy sú veľmi hlučné stvorenia, ktorých rev je počuť skutočne na ďaleké vzdialenosti. Do dnešného dňa bolo hlučné zaváňanie záhadou. Vedci, ktorí sa zaoberajú skúmaním hrochov a ich dorozumnievaním prišli na jeden neuveriteľný objav, ktorému ani sami nemohli uveriť.
Charakteristické húkanie hrochov umožňuje veľkým cicavcov rozoznať hlasy svojich priateľov, ba dokonca aj nepriateľov. Tím vedcov hovorí, že zvieratá pravdepodobne dokážu rozpoznať jednotlivcov podľa ich hlasov a zvukov. Vedúci štúdie profesor Nicolas Mathevon z University of Saint-Etienne vo Francúzsku študoval zvuky, ktoré vydávajú zvieratá na celom svete, vrátane tuleňov, leopardov až po samotné hyeny. Povedal, že práve hrochy majú široký vokálny repertoár vrátane bručania, mechov, pískania až trúbenia. O ich sociálnej komunikácií sa vie len veľmi málo a to je naozaj na škodu. Táto schopnosť podporuje aj vytváranie vzťahov medzi jednotlivými druhmi.
Aby sa vedci dozvedeli o komunikácií hrochov viac, nahrali zvuky hrochov žijúcich v špeciálnej rezervácií Maputo v Mozambiku. Podľa štúdie je pískanie a trúbenie najbežnejším hlasom hrocha a najhlasnejšie pri cestovaní až do vzdialenosti 1 km. Biológovia zistili, že hrochy dokážu rozpoznať priateľov, susedov a neznámych ľudí podľa ich hlasu.
Napriek tomu, že sa zdalo, že tieto stvorenia sa len vyvaľujú vo vode či v jazere, pravda stojí niekde úplne inde. Veľké cicavce zjavne pozorovali len bezpečnosť svojho okolia. Zvieratá reagovali na neznáme hrochy hlučnejšie a agresívnejšie ako doposiaľ. Práca môže inšpirovať ochranárov, aby urobili nahrávky na prijatie nových hrochov do spoločnosti usídlených starších jedincov.
Hrochy zatiaľ nie sú vo voľnej prírode ohrozené, no ich počet rýchlo klesá. Sú zdrojom konfliktov medzi zvieratami, pričom hrochy spôsobujú ročne stovky ľudských úmrtí.
Pre zaujímavosť…
Zdroj: bbc.com|Foto: nationalgeographic.cz, afrikaonline.cz