Domáce zvieratko má snáď v súčasnosti každý. Maznáčik vám spríjemňuje dni a aj samotný pohľad na svet. Kedy by ste však mali spestriť Vašu pozornosť? Nie všetky prejavy vášho malého chlpáčika sú na mieste.

Nikdy som nemala žiadne domáce zvieratko, no pred troma mesiacmi som sa rozhodla, že by som chcela vyskúšať zmenu. Zakúpila som si zakrslého králika, ktorý čoskoro dovŕši štyri mesiace. Pri zakúpení tohto zvieratka som nemala ani najmenších pochýb o tom, čo starostlivosť o takéto zvieratko so sebou prináša. Dnes to však už viem. Rôzne prejavy, ktorým sa začal venovať ma skutočne veľmi znepojili a tak som sa pustila do štúdia toho, čo tieto prejavy znamenajú. Nikdy by som nepovedala, že reč zakrslého králika môže odhaľovať skutočne veľa.

Ako sa starať o bytového králika? - Žena SME

JAČANIE je sprievodným znakom toho, že králiček sa bojí. Nikdy nedovoľte, aby sa váš chlpatý maznáčik ocitol v takomto stave.

TICHÉ PRADENIE je dosiahnutie blaženého stavu králika. Z vlastnej skúsenosti viem povedať to, že môj králik pradie vtedy, keď ho škrabkám za ušami alebo na temienku hlavičky.

STAVANIE SA NA ZADNÉ LABKY je symbolom zvedavosti a pútavosti. Ak sa zajko postaví na zadné labky, tak ho niečo fascinuje a prekypuje veľkou zvedavosťou. Chce sa dozvedieť, čo najviac o tom, čo sa v jeho okolí deje.

VYVAĽOVANIE SA je to najkrajšie, čo môžete na králičkovi vidieť. Pri zaujatí takejto pozície sa cíti výborne a na vrchole všetkého. Je spokojný a cíti sa skutočne blažene.

POŠTUCHOVANIE ŇUFÁKOM je sprievodný znak toho, ako sa králiky medzi sebou zdravia a vítajú. Ak však králik šťuchá svojim ňufáčikom do teba, žiada si tvoje pohladenie.

OBLIZOVANIE je pre teba veľkou radosťou a pýchou. Ak ťa tvoj králiček oblizuje, hovorí ti ĽÚBIM ŤA!

ZOHÝNANIE SA je znakom podriaďovania sa. Takýmto gestom sa králiky podriaďujú iným králikom, no v neposlednom rade aj človeku. Môj králik takýmto prejavom dáva najavo aj mne, že sa mi podriaďuje a že ja som tu pán.

UVOĽNENÉ ČUPENIE nám naznačuje to, že králik práve v tomto momente odpočíva a nemali by sme ho rušiť. Uši má pri tomto prejave doslova primknuté k hlavičke, čím dáva najavo práve svoje odpočívanie.

POŽIERANIE VLASTNÉHO TRUSU vyzerá síce veľmi nechutne, no je to súčasť života každého králika. Králičí trus obsahuje mnoho výživných látok, ktoré králik musí do svojho telíčka prijímať, aby mal potrebné vitamíny.

Čo potrebujete pre zajaca? | Hlodavce | Hlodavce | Zvery.Rodinka.sk
Zajac ako domáci miláčik... | Hlodavce | Hlodavce | Zvery.Rodinka.sk

Zdroj: ČoJee!?| Foto: zvery.rodinka.sk