Česko je lepším miestom pre život. Takmer polovica Slovákov sa v tomto názore stotožňuje s Čechmi. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry NMS Market Research realizovaného v oboch krajinách.  

Svoju krajinu vníma v porovnaní s tou druhou ako lepšie miesto pre život 51 percent Čechov a 8 percent Slovákov. Necelá polovica Slovákov si myslí, že Česko je lepšou krajinou pre život, o Slovensku si to naši susedia myslia v piatich percentách prípadov, uvádza prieskum. Približne štvrtina Slovákov aj Čechov vníma podľa prieskumu obe krajiny na rovnakej úrovni.

Rozdiely medzi krajinami sú aj v názore na rozdelenie federácie, ku ktorému došlo v roku 1993. Negatívne vníma zánik spoločného štátu 54 percent Slovákov a 35 percent Čechov. Predovšetkým staršia generácia Slovákov si myslí, že zánik federácie mal negatívny vplyv na životnú úroveň. Ako to vyplýva z prieskumu, staršie generácie si to myslia v 61 percentách prípadov, u mladších je to 38 percent.

Podľa prieskumu je pre Slovákov lepší život v Česku
Námestie v Prahe / Zdroj: Freepik

Rozpad Česko-slovenskej federatívnej republiky mal podľa 16 percent Slovákov pozitívny dosah na životnú úroveň. Takmer tretina Čechov hodnotí vplyv rozpadu federácie ako pozitívny, zatiaľ čo 16 percent to hodnotí negatívne.  

Slováci a Česi sa zhodujú vo vnímaní vzájomnej blízkosti. S tvrdením, že vďaka spoločnej histórii budú obe krajiny pre tú druhú najbližším susedom, súhlasí 91 percent Slovákov a 87 percent Čechov. Bez ohľadu na rozdelenie vníma viac ako polovica Čechov a takmer dve tretiny Slovákov obe krajiny ako jeden národ. Zhodujú sa podľa prieskumu aj v tom, že napriek blízkosti je potrebné rovnomerne rozvíjať vzájomné vzťahy so všetkými susednými krajinami, nielen medzi Slovenskom a Českom.

Na Slovensku prieskum prebiehal online formou. Zúčastnilo sa na ňom 1012 respondentov. V Česku sa na online prieskume zúčastnilo 1020 respondentov.

Čítajte tiež:

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? | Foto: Freepik