Azda snom každého futbalového fanúšika je navštíviť štadión svojho obľúbeného klubu a pozrieť si zápas v neopakovateľnej atmosfére. Prinášame ti prehľad najlepších futbalových stánkov v Európe + bonus!?

 

Španielsko – Estadio Santiago Bernabéu – Madrid

Španielsko sa môže pýšiť viac ako len jedným vynikajúcim štadiónom. Medzi ne sa určite radí aj futbalový stánok v Madride. Domovské zápasy na ňom hrá kráľovský veľkoklub Real Madrid, prezývaný „pusinky“ alebo aj „biely balet“. História štadióna siaha konkrétne do novembra 1944, keď sa začalo s jeho výstavbou. O tri roky neskôr ho slávnostne otvorili 14. decembra 1944. V roku 1955 dostal pomenovanie podľa klubového prezidenta Dona Santiaga Bernabéua.

Pri príležitosti 60 výročia ho UEFA ocenila piatimi hviezdičkami a zaradila medzi najlepšie štadióny na starom kontinente. Na štadióne sa v roku 2010 hralo finále najprestížnejšej klubovej súťaže Ligy Majstrov a v roku 1982 finále majstrovstiev sveta. Štadión prešiel viacerými prestavbami a momentálne disponuje kapacitou 81 044 divákov. Terajší prezident Florentino Pérez oznámil ešte v roku 2016 ďalšiu plánovanú prestavbu štadióna a predstavil aj projekt a vizuál po rekonštrukcii. Má sa začať v tomto roku a je plánovaná až do roku 2020. Ako povedal sám prezident klubu:

„Uvidíme dramatickú zmenu štadióna Santiaga Bernabeua.
Stavba je jednou zo symbolických obrazov nášho mesta a chceme, aby bola aj najlepším štadiónom na svete.“

essma.eu

devueltaporelmundo.es

http://images.adsttc.com

Taliansko – San Siro – Miláno

Oficiálny názov štadióna je Stadio Giuseppe Meazza, ale fanúšikom a širokej verejnosti je známy pod menom San Siro. Pomenovanie dostal podľa slávneho milánskeho futbalistu z 30. rokov. San Siro je domovský stánok pre obidva milánske veľkokluby AC a Inter. Patrí medzi európske 5 hviezdičkové štadióny a má kapacitu 85 000 divákov. Otvorený bol v decembri v roku 1926 a teda za pár rokov bude sláviť storočnicu. Je situovaný v centre mesta a dostupný pre každého návštevníka.

Zaujímavosťou je, že niekedy bol domovom len milánskeho AC, neskôr v roku 1945 sa stal stánkom aj pre úhlavného rivala – Rosonerri. Zmenil teda aj názov podľa Giuseppeho Meazza, ktorý hrával za oba milánske kluby. Fanúšikom AC sa názov nepáčil, keďže za nich odohral o 328 zápasov menej a preto ho do dnešného dňa volajú San Siro. Medzi známe udalosti na štadióne patria rozhodne finále MS 1934, viacero koncertov (Bon Jovi, Bob Marley, The Rolling Stones, ..) alebo napríklad nedávne finále Ligy Majstrov 2015/2016.

pinimg.com

fotbalovestadiony.cz

 

Anglicko – Wembley – Londýn

O štadióne Wembley v Londýne sa toho dá napísať veľmi veľa. O starom ale aj o novom. História siaha do roku 1880, keď sa môžeme dočítať o rekreačnom parku Wembley. Ďalej v roku 1924 sa vystaval štadión a od vtedy slúžil najmä na športové účely a pre Anglickú futbalovú reprezentáciu. V roku 2000 štadión uzavreli a následne zbúrali, aby v od roku 2002 do 2007 mohla prebiehať výstavba novej pýchy Londýna a aj samotného Anglicka. Nový honosný stánok bol slávnostne otvorený 9. marca 2007 a výstavba stála celkovo 757 mil. libier. Od vtedy sa v „novom“ Wembley uskutočnilo viacero významných udalostí, medzi ktoré patria najmä Olympijské hry v roku 2012. Kapacita štadióna je 90.000 osôb, čím sa radí vo veľkosti na druhé miesto po Nou Campe, avšak je najväčší na svete v počte zastrešených sedadiel.

Štadión sa nachádza pomerne ďaleko od centra Londýna. Avšak je postavený a navrhnutý tak, aby ho bolo vidieť z veľkej diaľky a slúži aj ako orientačný bod. Je to vďaka oblúku, ktorý ponad Wembley vedie. Oblúk symbolizuje okrem iného aj korunu a má teda pripomínať, že táto futbalová pýcha je kráľovnou medzi štadiónmi.

fotbalovestadiony.cz

fotbalovestadiony.cz

 

Nemecko – Allianz aréna – Mníchov

Allianz aréna alebo ako ho prezývajú „nafukovací čln“ sa nachádza v severnej časti Mníchova. Výstavba bola dokončená a štadión otvorený 30. mája 2005. Výstavba stála 340 miliónov eur a názov dostal štadión podľa spoločnosti Allianz AG, ktorá si sponzorsky zaistila práva na pomenovanie na 30 rokov. Prvým veľkým podujatím na novom štadióne bol otvárací zápas Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2006. Allianz aréna je domovským stánkom dvoch mníchovský klubov, a to TSV 1860 a aj slávneho Bayernu Mníchov.

Kapacita štadióna je 75000 miest. Zaujímavosťou je, že k štadiónu prilieha 4-poschodová parkovacia budova s kapacitou cca 10500 vozidiel, čím sa stala najväčšou parkovacou budovou v Európe. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s pomenovaním „chameleón“. Je to vďaka osvetleniu v aréne, keďže sa dokáže prispôsobiť rôznym farbám podľa aktuálneho stretnutia, ktoré sa hrá.

fotbalovestadiony.cz

fotbalovestadiony.cz

 

Francúzsko – Park princov – Paríž

Pri štadióne, ktorý zaradím ako reprezentanta z krajiny Galského kohúta som sa rozhodol pre parížsky stánok Parc des Princes. Dôvod, prečo som ho uprednostnil pred Stade de France je ten, že na ňom hrávajú domáce futbalové zápasy hráči Paris Saint-Germain. Má síce menšiu kapacitu, ale zastúpením jedného z najslávnejších tímov vo Francúzsku si svoje miesto v tomto rebríčku zaslúži. Kapacita Parku princov je necelých 49000 divákov a je domovským stánkom vyššie spomínaného klubu od roku 1973. Až do postavenia Stade de France bol aj štadiónom francúzskej reprezentácie, teda do roku 1998.

fotbalovestadiony.cz

fotbalovestadiony.cz

 

Bonus:

Anglicko – Old Trafford – Manchester

Old Trafford je futbalový stánok, ktorý sa nachádza v Manchestri. Štadión je od čias Sira Bobbyho Charltona prezývaný aj The Theatre of Dreams (divadlo snov). Domáce zápasy na ňom hrávajú po celom svete dobre známi Červení diabli, alebo Manchester United. Vystavaný bol v roku 1910, ale 8 rokov od 1941 do 1949 sa na ňom nehrávalo. Bol totiž to následkom 2. svetovej vojny zbombardovaný a musel byť úplne na novo vystavaný. Jeho kapacita je viac 75.000 divákov, a teda je najväčší čisto futbalový štadión v Spojenom kráľovstve. Na štadióne plánovaná prestavba, plánuje sa prirobiť podľažie na South Stand tribúne, čím by mal mať štadión kapacitu 95.000 divákov. Medzi dôležité zápasy novodobej futbalovej histórie patria napríklad Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, finále Ligy majstrov v roku 2003, zápasy anglickej reprezentácie a niekoľko zápasov na Letných olympijský hrách v roku 2012.

futbaltour.sk

fotbalovestadiony.cz

 

Španielsko – Nou Camp – Barcelona

Španielska a Katalánska futbalová pýcha sa hrdí prívlastkom najväčšieho futbalového štadióna v Európe z hľadiska kapacity. Zmestí sa sem až 99.000 divákov a teda je zároveň aj 11. najväčší štadión na svete z toho istého hľadiska. Do roku 2000 sa štadión volal Estadi del FC Barcelona (Štadión FC Barcelona), ale v tom roku na základe hlasovania členov oficiálneho klubu bol premenovaný na Camp Nou (nový štadión). Štadión bol slávnostne otvorený až v roku 1957. Mal byť postavený oveľa skôr, ale cca 4 roky na predstavitelia klubu nevedeli dohodnúť na umiestnení a financovaní štadióna. Nakoniec však príchodom slávneho Ladislava Kubalu a nového prezidenta klubu sa veci pohli a v roku 1955 bol položený základný kameň. Najdôležitejšie zápasy, ktoré sa na tomto ihrisku konali sú pre fanúšikov jednoznačne tie proti odvekému rivalovi Realu Madrid.

tickboxx.com

fotbalovestadiony.cz

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.cz