Filmovým nadšencom meno Christopher Nolan určite nie je neznáme. Tento 46-ročný anglický režisér nám namaľoval na plátna kín mnoho originálne spracovaných príbehov. Trilógia večného Temného rytiera s nezabudnuteľnou hudbou, film Počiatok s Leonardom DiCapriom, oscarový Interstellar, či Insomnia sú dôkazom jeho režisérskej dokonalosti. Počas trojročnej odmlky si pre nás Christopher Nolan chystal už siedmu spoluprácu s distribútorom Warner Bros. Všetky filmy, ktoré Nolan doposiaľ režíroval boli futuristické a nereálne. Film Dunkirk je Nolanovým vojnovým debutom, ktorý opisuje skutočnú udalosť druhej svetovej vojny.

Môžeme sa tešiť na hereckého chameleóna Toma Hardyho a na Ciliana Murphyho, po ich boku sa objaví aj spevák kapely One Direction, Harry Styles. Skvelý režisér, zaujímavé herecké obsadenie a skladateľ Hans Zimmer, ktorý pridá tú správnu hudobnú atmosféru, čo si môže fanúšik vojnovej kinematografie viac priať?

Tento film nás vráti späť o 77 rokov, ocitneme sa v rozdelenom svete, v ktorom vyhráva ten, kto prekvapí. Nemecko proti Spojencom a Spojenci proti Nemecku. Vojna je doslova v plnom prúde a takisto aj premiestňovanie a evakuácia vojakov. Veľmi významnou a úspešnou evakuáciou sa stala tzv. Operácia Dynamo, vďaka ktorej sa podarilo zachrániť vyše 338 000 vojakov, prevažne z Británie a Francúzska. Premiestňovanie trvalo od 27. mája do 4. júna 1940. Problémom sa stala Dunkerqueská pláž, ktorá klesala veľmi pomaly, a tak naloďovanie vojakov bolo veľmi zložité, moria plné mín a neustála paľba lietadiel nezjednodušovali priebeh záchrannej akcie. Ráno dňa 4. júna 1940 sa nemeckým jednotkám podarilo prelomiť francúzsku obranu, tým sa evakuácia končí, avšak nepodarilo sa evakuovať posledných 40 000 vojakov, ktorí ostali na pláži doslova predhodení supom. Čo sa s nimi stalo sa dozvieme  20. 7. 2017, keď sa film dostane do kín.

Zdroj: pinterest.com

 

Zdroj: pinterest.com