To, že občas nemôžeme zaspať je úplne bežnou záležitosťou. Prevaľujeme sa zo strany na stranu, počítame ovečky, no zaspať sa aj tak nedá. Ak sa to stane občas, je to v poriadku. Viete si však predstaviť, že by ste bez spánku fungovali celé mesiace?
Fatálna familiárna insomnia je veľmi zriedkavé, geneticky podmienené ochorenie mozgu. Radíme ju medzi ochorenia, ktoré sú vyvolané priónmi. Tieto ochorenia charakterizuje pomalý a nezvratný priebeh, a veľmi dlhá inkubačná doba – mesiace, roky, desaťročia.
Téma spánok je pre vedcov zaujímavá už celé storočia. Snažia sa zistiť prečo spíme, od čoho závisí dĺžka a kvalita spánku, a aj to, čo sa počas spánku deje s telom a mysľou. Taktiež skúmali ako dlho vydrží človek bez spánku. Držiteľom svetového rekordu je Randy Gardner, ktorý vydržal až 11 dní. V závere experimentu začal Gardner trpieť halucináciami, paranojou a nedokázal sa sústrediť ani na jednoduché veci. Hoci Gardner mohol experiment ukončiť, nie každý má túto možnosť.
Fatálna familiárna insomnia sa väčšinou začne prejavovať až v strednom veku. Medzi prvé príznaky patrí zhoršujúca sa nespavosť, porucha pamäti, vyčerpanie, záchvaty úzkosti, vysoká srdcová frekvencia, vysoký krvný tlak, zápcha alebo zúženie zreníc. U žien dochádza k menopauze a u mužov k impotencii. Postupom času človek príde o schopnosť zaspať a tento stav sa už len zhoršuje. Ochorenie vedie k demencii a kóme. Smrť prichádza o 7 – 36 mesiacov, keďže ochorenie sa nedá liečiť. Človek umiera od absolútneho vyčerpania.
Prvý záznam o ochorení je z 18. storočia. Ochorením trpel benátsky lekár a neskôr aj jeho deti. Zmutovaný gén, ktorý spôsobuje FFI, má v súčasnosti až 40 rodín. Hoci liek na ochorenie neexistuje, lekári vedia zmierniť jeho príznaky.
Zdroj: amusingplanet.com
Zdroj foto: unsplash.com