Fotograf, ktorý neretušuje, je proti Photoshopu a fotí módnu skutočnosť.
(Alebo ako kultúra nezomrela pri selfies, instagram filtroch a telefónoch, s ktorými už je každý druhý fotograf)

Peter Lindbergh je uznávaný ako jeden z najvplyvnejších súčasných fotografov. Narodil sa v Lisse (Nemecko), v roku 1944. Pracoval ako aranžér pre obchodný dom a na začiatku 60.rokov sa zapísal na Berlínsku Akadémiu Výtvarných Umení.  Jeho vtedajšou inšpiráciou bol Vincent van Gogh.  Krátko na to cestoval a keď mu v roku 1987 magazín Stern publikoval sériu jeho fotografii, dostal sa do centra pozornosti, a neskôr fotil aj pre Vogue.  Ako sám povedal, k fotografovaniu sa dostal úplnou náhodou. „Môj brat mal úžasné deti a pre nejaký dôvod som ich chcel odfotografovať. To bolo, keď som mal svoj prvý fotoaparát.“

Kate Moss, zdroj: pinterest.com

Magazíny, s ktorými spolupracuje musia podpísať súhlas, že  nebudú nič retušovať. Veľakrát sa však stane opak. „Kozmetické spoločnosti všetkým vymyli mozog. Neretušujem nič.“ Keď mu raz o modelke povedali, že vyzerá unavene, len mykol plecami. „No a čo, že vyzerá unavene? Je unavená a krásna.“
Vďaka jeho nadčasovým portrétom ho ľudia nevnímajú len ako fotografa, ale aj ako umelca. Vo svojich fotografiách sa snaží zdôrazniť, že sila a poézia je v tom nebyť perfektný.  Riadi sa intuíciou a chce, aby fotky pôsobili najmä prirodzene presne tak ako aj ľudia, ktorých fotí.

Naomi Campbell, Linda Evangelista, Tatjana Patitz, Christy Turlington a Cindy Crawford, zdroj:kunsthal.nl

A veru, nefotí len tak hocikoho. Nie nadarmo sa o ňom traduje, že stojí pri zrode nových supermodeliek. Kate Moss, Naomi Campbell, Cindy Crawford… Len pár mien, ktoré pozná aj ten, kto je v módnom svete úplný laik. Lindbergh fotí pre módne časopisy, ale oblečenie vníma len ako rekvizitu. Niekedy ani dokonca nevie, čo za outfit fotí. Dnes fotografuje známych ľudí po celom svete, ktorí taktiež musia splniť jeho podmienku a fotiť bez make-upu, či retuš.

Peter je dôkazom toho, že aj jednoduchá, čiernobiela fotka dokáže vyvolať údiv a obdiv. V dnešnej dobe, kde sa z obálok časopisov na nás dívajú bezduché tváre (niekedy až veľmi) štíhlych modeliek je dobré vedieť, že sa niekto snaží vytvárať fotografie s niečim navyše. Zobrazovaním našou nedokonalou dokonalosťou nám len pripomína, že by aj známe herečky možno mali problém prejsť konkurzom krásy dnešnej doby. Zdôrazňuje však ich osobnosť, charizmu a to sú dôvody, prečo sú krásne. Tak, ako aj jeho fotografie, tak aj Peter Lindbergh je inšpiráciou pre umelcov a fotografov po celom svete. Pre viac fotografií ho môžeš sledovať na jeho instagrame, kde dennodenne uverejňuje stále nové zábery.

Uma Thurman, zdroj: pinterest.com

Marion Cotillard, zdroj: the6milliondollarstory.com

Milla Jovovich, zdroj: blog.ricecracker.net

Lupita Nyong’o, zdroj: fashcampull-fashcamcorp1.netdna-ssl.com

Robert Pattinson, zdroj: essential-homme.com

Eddie Redmayne, zdroj: medias.peterlindbergh.net

Kate Winslet, zdroj: fashiongonerogue.com

Pharrell Williams, zdroj: samcperry.files.wordpress.com

Nicole Kidman, zdroj: peopledotcom.files.wordpress.com

Julianne Moore, zdroj: pinterest.com

fotograf s modelkami (1990), zdroj: pinterest.com