Ľudia, ktorí venujú mojim článkom dostatočnú pozornosť vedia, že som študentkou vysokej školy a študujem oblasť pedagogiky a psychológie. Hoci sú to vedy naozaj krásne, ich pochopenie nie je ani zďaleka také jednoduché, aké sa na prvý pohľad zdá. V priebehu môjho štúdia som mala možnosť spísať pútavú recenziu na publikáciu, ktorej hlavným ohniskom je práve výchova. Keďže oblasť výchovy je v súčasnosti veľmi problematická, rozhodla som sa Vám priblížiť knihu Minútové karhanie, ktorú určite odporúčam prečítať si. Nebudete ľutovať!
Gerald E. Nelson je detský psychiater. V období svojho dôchodku vyvinul metódu minútového karhania, ktorá je zameraná na výchovné problémy detí. O krátky čas na to vytvoril aj publikáciu na túto tému, ktorá si vyslúžila samé pozitívne ohlasy. Celá kniha vychádza z predpokladu, že dobrá výchova je podstatou vzdelávacieho procesu, v ktorom sa deti učia fungovať ako šťastní a plnohodnotní členovia spoločnosti.
Je veľmi ľahko osvojiteľná, dôrazná, so štipkou autority, no pritom láskyplná a vľúdna. Keď poviem, že táto metóda je zázrakom, ktorý mení nežiaduce správanie na vhodné, nepreháňam. Dieťa sa nenarodí s poslušnosťou, ako v rozprávke o začarovanej Elle. Tak to býva len v rozprávkach, no v realite určite nie. Ak chceme, aby sa stalo naše dieťa poslušné, treba ho k tomu viesť a učiť od útleho detstva. Mnoho rodičov si necháva prejsť výchovu svojich detí cez hlavu. Potom niet divu, že si s nimi nevedia dať rady v neskoršom veku. Všetko je to len otázka výchovy. Výchova dieťaťa sa formuje už od útleho detstva.
Priznám sa, že som hľadaniu knihy venovala nesmierne dlhý čas, aby som si našla takú, ktorá bude môjmu srdcu blízka. Táto kniha ma zaujala už len samotným názvom, keďže bol pre mňa tajomný, pútavý a zaujímavý. Veľkým prínosom samotnej publikácie pre mňa bolo určite osvojenie si metódy, o ktorej som predtým ešte nikdy nepočula. Istým spôsobom som si rozšírila svoj rozhľad a obzor v tejto problematike, za čo som osudu nesmierne vďačná.
„Deti robia mnoho chýb a často sa správajú nevhodne, a preto potrebujú radu a pomoc. Musia sa vhodnému správaniu ešte len naučiť. Potrebujú byť vychovávané. Nepotrebujú tresty, pretože tresty zvyčajne viac ublížia, ako pomôžu.“ Tvrdenie z knihy, ktoré sa mi veľmi páčilo a preto som si ho sem dovolila aj zakomponovať. Je úplne normálne, že deti robia chyby a správajú sa nevhodne. Preto od starších očakávajú pomoc a porozumenie. Veľmi sa mi páčilo aj to, že celá kniha sa stavia proti trestom na deťoch, pretože ich autor vníma ako nevhodné, k čomu sa vo veľkej miere prikláňam aj ja. Často narobia viac škody ako úžitku.
Celá kniha sa nesie v znamení správnej komunikácie s dieťaťom, čo považujem z osobného hľadiska za veľký prínos predovšetkým do súčasnej situácie. Štýl písania knihy by som si dovolila taktiež vyzdvihnúť, pretože isté pasáže sú naozaj napísané zrozumiteľným spôsobom, čo ma veľmi pri samotnom čítaní potešilo. Táto publikácia je založená aj na báze lásky, porozumenia a pochopenia, čo ja osobne veľmi oceňujem, pretože sa v plnej miere prikláňam k tomu, že láska je vo výchove veľmi dôležitá, dovolím si povedať nevyhnutná. Výchova bez lásky nie je tou správnou výchovou.
Po dočítaní knihy mi ožili spomienky z detstva a hlavou sa mi premietlo toľko myšlienok, že som tomu nemohla najskôr uveriť. Kto by si bol len pomyslel, že kniha ma istým spôsobom navráti do obdobia môjho detstva? To som si na začiatku ani len nepomyslela, avšak veľmi ma to potešilo. Kto by si už len nechcel zaspomínať na svoje detské a bezstarostné časy?
Zdroj: Čojee!?|Foto: eduworld.sk, mamaaja.sk