Fanúšikovia komiksov pozor, od stredy, 29. marca 2017 štartuje v pražskej Lucerne výstava České století v komiksu. Je to výstava výtvarníkov komiksovej série Češi spisovateľa Pavla Kosatíka.

Výstava trvá od 30. marca do 18. apríla, avšak už v stredu 29. marca sa uskutoční vernisáž a beseda s tvorcami o 18:00. Vernisáž sa uskutoční za prítomnosti Pavla Kosatíka a výtvarníkov, k dispozícii bude aj predaj komiksov za priaznivejšiu cenu + autogramiáda a o hudobný doprovod sa postará saxofonista Mikuláš Chadim. O čo na výstave ide a čomu je zameraná? Je zameraná na unikátnu komiksovú sériu Češi, ktorá je už úplná. 9 kníh zameraných na kľúčové udalosti moderných dejín našej zeme – od roku 1918 do roku 1992 – spája meno spisovateľa Pavla Kosatíka. Jeho texty, pôvodne písane ako televízne scenáre, spracovali popredný český komiksový tvorcovia: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha. 

Keďže komiksová séria tematicky vychádza z televízneho seriálu České století, každý z výtvarníkov sa na látku pozrel vlastným, osobitným spôsobom, jednotlivé historické udalosti tak svojím prístupom obohatil a vytvoril originálne dielo. Výtvarníci mali v tvorbe voľnú ruku, podstatné však bolo, aby historické momenty a postavy s nimi spojené nezosmiešňovali.

„Žánrem byla tragédie, ne groteska. Je důležité zobrazovat zlé věci jako doopravdy zlé. Kdo se zlu vysmívá, trivializuje utrpení obětí,“
formuje hlavnú ideu spolupráce s výtvarníkmi Pavel Kosatík.

https://www.facebook.com/palaclucerna/videos/998043050296510/

 

Výstavu je dostupná pre každého v priestoroch pražskej Lucerny, od pondelku do piatku, v čase 16.00 – 22.00 a vstupné je zdarma. Tak prosím, komu sa dá, môže prísť a pozrieť si skice, návrhy a originál predlôh k jednotlivým knižkám.

Zdroj: facebook.com, www.kosatik.eu