Vďaka vírusu Covid-19 sú zatvorené kiná a človek nemá veľa spôsobov ako sa dostať k novým filmom. Môže teda siahnuť po nejakom tom staršom kúsku, ktorý ešte nevidel, alebo skúsiť niektorú z mnoha streamovacích služieb. Niektoré ponúkajú svoje služby na určitý čas zadarmo, tak prečo nie? Na najväčšej z týchto služieb, Netflixe, sa prednedávnom objavil akčný film Extraction, v hlavnej úlohe s Austrálčanom Chrisom Hemsworthom, ktorý je známy hlavne ako Thor z Marvel filmov.

V okolí Indie pôsobia dvaja drogoví magnáti. Jeden dá uniesť syna tomu druhému. Ten chce samozrejme syna späť a touto úlohou poverí svoju pravú ruku menom Saju (Randeep Hooda). Saju na túto úlohu najme žoldniera Tyler Rakea (Chris Hemsworth) a ten sa so svojím tímom vyberie do Bangladéša, aby daného syna zachránil. Ako to však býva, nejde všetko tak ľahko, ináč by to nebol riadny akčný film, no nie?

Ako už bolo napísané, je to akčný film, preto ak chcete komplikovanejšiu zápletku, treba ju hľadať inde. Prvoradá je akcia. Režisér Sam Hargrave sa rozhodol pre dynamickú kameru, čo spôsobilo, že párkrát nie je tak celkom jasné, čo sa na plátne deje. Píšem pár-krát, väčšinou je jasné, kto koho kam zasiahol. Na svoje si prídu aj milovníci ,,scén na jeden záber”, pretože Hargrave nám jednu ponúkne a je radosť sa na ňu pozerať.

Čo sa týka postáv, Tyler Rake je klasický akčný hrdina. Sám si poradí s viacčlennou skupinou, z väčšiny zranení si nerobí ťažkú hlavu a je odhodlaný úlohu splniť nech sa deje čokoľvek. Má samozrejme aj svojich démonov minulosti, ktorí ho ženú vpred a tým si taktiež získa sympatie divákov. V predchádzajúcom odseku som písal, že film nemá komplikovanú zápletku a že ide o čistokrvný akčňák. Na jednej strane je to pravda, na druhej to Hargave okoreňuje skúmaním morálky postáv. Snaží sa divákovi ukázať, prečo niektoré postavy jednajú tak, ako jednajú. Dalo by sa povedať, že vďaka tomuto je vo filme veľa postáv, ktoré sú svojím spôsobom sympatické, alebo aspoň chápete ich konanie. Napríklad Saju, ktorý má tiež rodinu, ktorú musí chrániť, pretože ak nezachráni syna svojho šéfa, ten zabije jeho syna. Zaujímavou postavou je celkom aj chlapec Farhad (Suraj Rikame) o ktorom ale nechcem viac písať, lebo by šlo o spoiler. Jediný, kto naozaj nie je sympatický, je hlavný zloduch Amir Asif (Priyanshu Painyuli) so svojimi kunpánmi. Nie je šanca pochybovať o jeho nesympatickosti, hneď vo svojej prvej scéne nechá zhodiť malého chlapca zo strechy domu.

Komu by som film Extraction mohol odporúčať? Určite tým, ktorí majú radi akčné filmy alebo Chrisa Hemswortha. Možno aj fanúšikom Johna Wicka. Prečo? V oboch prípadoch ide o akčné filmy so sympatickými postavamy (len v Extraction nezomrie žiaden pes).