Hurikán Katrina bol jedným z najsmrteľnejších hurikánov, aké kedy zasiahli Spojené štáty. Odhaduje sa, že na hurikán a povodne, ktoré nasledovali koncom augusta 2005, zomrelo 1833 ľudí a milióny ďalších ľudí zostalo bez domova na pobreží Mexického zálivu a v New Orleans.

Podľa Národnej správy pre oceány a atmosféru (NOAA) bola Katrina najničivejšou búrkou, ktorá zasiahla Spojené štáty a najnákladnejšou búrkou v histórii USA . Celkovo sa umiestnila na šiestom mieste v sile zaznamenaných hurikánov v Atlantiku.

Foto: Britannica.com

Katrina sa podľa NOAA pôvodne formovala asi 232 km juhovýchodne od Bahám 23. augusta 2005 ako tropická depresia. V čase, keď sa 25. augusta dostala na južnú Floridu, bola Katrina mierny hurikán kategórie 1. Aj keď to spôsobilo prvé záplavy, pri ktorých zahynuli dvaja ľudia, počas aktívneho hurikánu sa zdalo, že ide iba o ďalší malý hurikán. Katrina po prechode na Floridu oslabila a bola preklasifikovaná na tropickú búrku. Katrina sa 26. augusta zintenzívnila na hurikán a 28. augusta sa stala búrkou kategórie päť, pričom vietor fúkal rýchlosťou asi 280 km / h. Búrka sa obrátila na sever k pobrežiu Louisiany. Katrina oslabla na hurikán kategórie 1 po prechode do vnútrozemia cez južné a stredné Mississippi. Asi o šesť hodín neskôr severozápadne od Meridian, Mississippi, bol hurikán degradovaný na tropickú búrku a 31. augusta sa stal extratropickým najnižším bodom.

Video: youtube.com

Pri New Orleans, ktorý z veľkej časti leží pod hladinou mora, hurikánom spôsobené vlny prelomili dve hrádze, čo spôsobilo, že voda z jazera Pontchartrain neustále prúdila do mesta (1. septembra bolo zatopených 80% územia mesta). Začiatkom septembra bolo už hlásené, že ľudia postupne umierajú, a že v jeho okolí boli zapálené ohne.

Politická búrka

Hurikán spôsobil aj výpadok amerických vrtných ostrovov v Mexickom zálive, ktoré produkujú vyše ¼ amerických zásob ropy. Dôsledkom bolo enormné zvýšenie (v tom čase už beztak vysokej) ceny ropy na trhoch na vyše 70 dolárov/barel. Americká vláda preto rozhodla, že uvoľní strategické rezervy ropy. Podobné návrhy v Európe boli predbežne zamietnuté.

Foto: nytimes.com

Úsilie o záchranu a zotavenie po Katrine sa stalo veľmi spolitizovaným, pričom federálni, štátni a miestni predstavitelia ukazovali prstami jeden na druhého. Kritici obviňovali starnúci a zanedbávaný federálny systém hrádzí a pomalý stav a miestnu reakciu po katastrofe kvôli vysokej strate na životoch a škodám. Mnoho obyvateľov nerešpektovalo počiatočné varovania pred evakuáciou, čo značne zaťažilo záchranné operácie.

Po počiatočnom ocenení od vtedajšieho prezidenta Georgea W. Busha bol Michael D. Brown, riaditeľ Federálnej agentúry pre riadenie mimoriadnych udalostí (FEMA), rezignovaný, rovnako ako superintendant Eddie Compass z New Orleans. Louisiana Gov. Kathleen Blanco a starosta mesta New Orleans Ray Nagin sa podrobili prísnej kontrole, aby si nezaviedli povinné evakuácie skôr. Blanco sa v roku 2007 neusiloval o opätovné zvolenie. Nagin odišiel z funkcie v roku 2010. V roku 2014 bol podľa jeho názoru odsúdený za úplatkárstvo, podvody a pranie špinavých peňazí počas jeho pôsobenia pred Katrinou a po nej a v súčasnosti je odsúdený na 10 rokov. New Orleans Times-Picayune.

Foto: Latimes.com

Vybraný dvojstranný výbor Snemovne reprezentantov USA, ktorý skúma prípravu, reakciu a následky búrky, nakoniec uviedol neúspechy na všetkých úrovniach vlády. Záverečná správa výboru bola nazvaná „Zlyhanie iniciatívy “.

Vládni úradníci sa snažili poučiť z tragédie a implementovať lepšie politiky v oblasti životného prostredia, komunikácie a evakuácie. Armádny zbor inžinierov prebudoval hrádzový systém, čím zhodil bariéry a podporil ich oceľovými trámami, ktoré siahajú až do výšky 19,8 metrov pod hladinou mora.

Foto: History.com

Znovuzrodenie mesta

Mesto New Orleans zlepšilo prístup obyvateľov k evakuačným a výstražným informáciám. Majú napríklad e-mailový systém a systém textových správ s názvom NolaReady, do ktorého sa prihlásilo 13 000 obyvateľov. O desať rokov neskôr sa región stále zotavoval z Katriny. Počet obyvateľov oblasti New Orleans dramaticky klesol, z 1,386 milióna v roku 2005 na 1,04 milióna v roku 2006. Podľa úradu amerického sčítania ľudu sa do roku 2014 zvýšila na 1,252 milióna.

Klesol aj počet bytových jednotiek a podnikateľských subjektov a do roku 2014 sa nevrátil na úroveň pred rokom 2005. Aj keď sa mnohé turistické oblasti, ako napríklad Francúzska štvrť, zotavili, stále existujú mestské štvrte len kúsok od mesta, ktoré sú práve preč.

Zdroje: wikipedia.org, livescience.com, katrina.house.gov, srh.noaa.gov