Desivé miesto, desivý príbeh, desivé zážitky. Ukrajinské mesto Černobyľ sa počas nočného testu reaktora 26. apríla 1986 navždy zapísalo do histórie krvavými písmenami. Navždy sa tam zmenili životy niekoľko stotisícov ľudí. Stopy zanechané nie len na obyvateľoch, ale aj na krajine. Medzi nami žije nejeden pamätník tejto udalosti.

Kto Černobyľ nenavštívil, môže ľutovať. Miesto plné emócií strachu a bezradnosti. Existujú mnohé zábery z mesta duchov kolujúcich po internete a návštevníci sa priam predbiehajú v tom, kto si domov odnesie lepší záber. Presne toto si zaumienil aj fotograf Vladimir Migutin narodený v Bielorusku. Narodil sa v roku 1986, teda presne v roku jadrovej havárie. Ako sám povedal: „Mám jasné spomienky na moje ranné detstvo a vždy som chcel navštíviť Minsk. Chcel som vidieť, ako sa to od vtedy zmenilo a ako to zasiahlo životy ľudí v oblasti.“ Dá sa povedať, že okrem Ukrajiny bolo katastrofou naviac zasiahnuté Bielorusko, kde podľa správ spadlo takmer 70% rádioaktívneho mraku. „Potom mi v hlave skrsla myšlienka navštíviť práve Černobyľ. Spojil som sa so skupinou z Bieloruska, ktorá práve plánovala výlet do tejto oblasti. Najviac ma však trápili povery ľudí, ktoré tvrdia, že toto miesto je naozaj nebezpečné. Pravdou však je, že miera radiácie na tomto mieste je asi taká vysoká ako vo výške 10.000 metrov.“

Vladimír na Ukrajine vytvoril pomocou infračerveného filtra naozaj neskutočné zábery, aké len tak ľahko na internete nenájdeš. Samozrejme, pri návšteve „mŕtveho mesta“ si odnáša zmiešané pocity. „Je veľmi ťažké popísať pocity, ktoré som pri návšteve cítil. Bolo to ako keby som sa nachádzal v nejakom raji. Bolo to niečo, čo nikdy nezažijete v takom veľkom rozsahu, ako pri návšteve tohto mesta.“ Fotografie, ktoré Vladimír priniesol, sú naozaj úchvatné. Prezrite si ich nižšie!?

https://www.instagram.com/p/BetqNuqBiOo/

https://www.instagram.com/p/BetoyGFBD2P/

https://www.instagram.com/p/BetqTQrBid-/

https://www.instagram.com/p/BetqVjVho-G/

https://www.instagram.com/p/BetrUwQBhOp/

https://www.instagram.com/p/BetrWYQhNST/

https://www.instagram.com/p/BetrXWpBNYS/

https://www.instagram.com/p/BetraXjhIza/

https://www.instagram.com/p/BettNIUhp4m/

https://www.instagram.com/p/BettOboh7cL/

https://www.instagram.com/p/BettUwQB2Cl/

https://www.instagram.com/p/BetuZ53ho9k/

https://www.instagram.com/p/BetufnXh2PE/

https://www.instagram.com/p/BetugrXhEkV/

https://www.instagram.com/p/Beu3OMSByv7/

https://www.instagram.com/p/Beu3P08h-Nv/

https://www.instagram.com/p/Beu3oBQh2de/

https://www.instagram.com/p/Betj48SBuah/

Zdroj: boredpanda.com, instagram.com, facebook.com