Thajsko, pre jedných nedostupná ďaleká krajina, pre iných miesto na dlhý relax v zelenej oáze obklopenej oceánom. Exotické Thajsko sa stalo lákadlom pre tisícky Slovákov hlavne počas našich zimných mesiacov.

Thajsko sa nachádza v tropickom podnebí so stabilne vysokými teplotami. V krajine sa striedajú tri ročné obdobia len s malými odchýlkami teplôt – chladné, horúce a monzúnové. Vďaka podnebiu môžeme Thajsko navštíviť v akomkoľvek mesiaci roka. Nachádza sa v topickom podnebí so stabilne vysokými teplotami. V dnešnej poznačenej dobe však záujemcovia o pobyt na horúcom Thajskom slniečku vo večne zelenej exotike majú oprávnené obavy. Preto sme sa obrátili o odpovede na podstatné otázky na pána Aliho Marzoukiho ktorý je koordinátor Tourism Authority of Thailand v Prahe pre Slovensko.

Kancelária na pláži, aj takto by sa dal nazvať prvých 15 dní pobytu. Ako prvé treba doma požiadať o Osvedčenie o vstupe (COE). K dispozícii je konzulát Thajska v Slovenskej republike.

„Postup je veľmi jednoduchý a môžete ho absolvovať pohodlne cez prístup, ktorý je zverejnený na stránke konzulátu v Bratislave. Vybavenie žiadosti trvá 3 pracovné dni a výsledok si môžete skontrolovať priamo na stránke“. Upresňuje Ali Marzouki. „Pred odletom si dáte spraviť PCR test tak, ako to vyžadujú, letecké spoločnosti, ktoré lietajú z Viedne a ešte je potrebné si vybrať z Alternatívnej štátnej karantény (ASQ), čo je niektorý s ponúknutých hotelov od 3 po 5 hviezdičkové. Tam sa turista musí ubytovať na prvých 15 dní pobytu v Thajsku“.

Pokračuje pán Ali. K dispozícii sú rôzne hotely a rezorty od 3 do 5 hviezdičiek a podľa vyjadrenia pána Marzoukiho je najlepšie vybrať si buď v Bankgkoku, alebo v Phukete, Koh Samui či Pattaya, podľa toho, či návštevník chce prvých 15 dní stráviť na pláži, alebo v mestskom hoteli. Po pristáti návštevník prejde cez PCR test a transferom ho odvezú do zaplateného hotela. Prvých asi 5 dní musí počkať na výsledok testu v izolácii na izbe s plnou penziou a pitným režimom.

Samozrejmosťou je kvalitné Wi-Fi pripojenie a teda hotelová izba sa môže premeniť aj na HOME OFICCE. Po negatívnom výsledku sa už bude môcť voľne pohybovať po rezorte či určených priestoroch, ak je hotel na pláži, tak samozrejme aj na pláži či hotelovom bazéne. Na 10 deň absolvuje druhý PCR test a keď bude výsledok negatívny môže slobodne žiť a cestovať po celom Thajsku. Vízum je možné predĺžiť ešte o 60 dní.

Situácia s epidémiou Covid je v Thajsku veľmi priaznivá. Práve preto aj Thajská vláda prijala prísnejšie opatrenia pre vstup cudzincov. Po tom však si môžu všetci užívať slobodu a bezpečnosť. Za celé obdobie tejto Covid doby bolo pozitívnych prípadov v skoro 68milonovom štáte niečo vyše 3800 a chorobe podľahlo 60 osôb. AJ samotný záujemcovia si tieto čísla môžu overovať denne na internete.