Digitálni nomádi žijú kočovným spôsobom a všetko, čo potrebujú pre svoj biznis, je notebook a dobré internetové pripojenie. Títo ľudia sa rozhodli vymaňiť z nudného stereotypu a teraz sú takmer stále na cestách. Dnes vám bližšie priblížime tento zaujímavý job.
Digitálny nomád je niečo ako freelancer, teda človek, ktorý podniká na voľnej nohe. Najčastejšie ide o skupinku programátorov, fotografov, grafikov, marketérov či copywriterov. Ich spoločnou charakteristikou je to, že neznášajú pracovať na rovnakom mieste a nechcú celý rok šetriť len na jednu dovolenku. Majú jasné ciele a priority!
Kde pracujú digitálni nomádi?
Pracovať môžu z akéhokoľvek kúta sveta, teda svoju prácu spájajú s cestovaním a spoznávaním nových krajín a kultúr. Najčastejšie však pracujú z kaviarní, verejných knižníc, coworkingových priestorov, ale aj z hotelov.
V dnešnej dobe počet digitálnych nomádov neustále rastie. Častokrát fungujú z miest, kam sa zväčša chodí iba na dovolenky. Pracovať na voľnej nohe a ešte k tomu si vychutnávať výhľad na more? To je život!
Viacerí vycestujú počas zimného obdobia do krajiny, v ktorej je teplo. Obľúbenými destináciami pre slovenských digitálnych nomádov sú napríklad Ázia (najčastejšie Thajsko), Kanárske ostrovy a Španielsko.
A čo náklady na živobytie?
Všetko záleží od lokality, ktorú sa vyberiete, ale aj od toho, ako hospodárite s peniazmi v normálnom živote. Ak si vyberiete Áziu, ste na dobrej ceste. Digitálni nomádi pôsobia v ázijských krajinách hlavne kvôli nižším životným nákladom, a preto dokážu vďaka dlhodobému pôsobeniu v Ázii pokryť svoje náklady na život aj s nižšími príjmami.
Aké sú výhody?
- online práca
- úplná sloboda (sami si určujete svoj pracovný čas)
- osobnostný rozvoj
- cestovanie po svete
- spoznávanie nových ľudí, krajín, kultúr, jazykov
- exotické jedlo
- žiadne domáce práce (upratovačka vám urobí poriadok v izbe a oblečenie sa vám vyperie v práčovni)
Aké sú nevýhody?
- víza
- povolenie na dlhodobý pobyt
- rozličné časové pásmo (digitálny nomád a jeho klient)
- odlúčenie od rodiny a priateľov
- presun z miesta na miesto
- klíma a počasie (horúčavy, dážď)
- stres
- náročné na čas, energiu a psychiku
Komunity digitálnych nomádov
Komunity digitálnych nomádov sa vytvárajú predovšetkým v coworkingových priestoroch v danej krajine. Následne spoločne organizujú rôzne workshopy, konferencie či podujatia, od lokálnych až po celosvetové.
Typickým príkladom celosvetového spoločného podujatia digitálnych nomádov je Nomad Cruise, plavenie sa zaoceánskou výletnou loďou. Ide o pravidelné stretnutie viac ako 200 digitálnych nomádov, ktorí navzájom zdieľajú svoje vedomosti a skúsenosti a zároveň si rozširujú okruh svojich známych v digitálnej komunite.
Život zbalený v jednom kufri
Zaujal vás takýto kočovný spôsob života a nevadila by vám práca na notebooku? Možno by vás tento životný štýl aj bavil, treba si však najprv uvedomiť, čo všetko táto práca obnáša. Byť digitálnym nomádom má aj svoje plusy i mínusy.
Ak vás môj článok zaujal a už teraz rozmýšľate, že v blízkej budúcnosti by ste skúsili život digitálneho nomáda, položte si najprv nasledovné otázky: Mám rád výzvy? Som dobrodružný typ? Dohovorím sa v cudzích krajinách? Dokážem sa osamostatniť? Viem hospodáriť s peniazmi? Zvládol by som túto prácu na sto percent? Ak všetky otázky mali kladnú odpoveď, tak je viac než jasné, že je táto práca pre vás tou vysnívanou.
Zdroj: nomadi.sk, wikipedia.org, enjoy.trend.sk & blog.gabkakoscova.sk | Foto: pixabay.com